Válek Petr

Kdo nebo kde mi poradí, zda být OSVČ, nebo si založit s. r. o.?

Mám možnost převzít již fungující IČ, kde znám příjmy i výdaje za minulý rok. Kdo nebo kde mi poradí, zda být OSVČ (plátce či neplátce DPH) nebo si založit SRO ? Na Úřadě práce, kdo by mi poradil, nikdo není. Na Živnostenském úřadě také ne – zde mi pouze vydají IČ dle mého rozhodnutí.

Co mám tedy dělat ? Zaplatit si ze svého daňového poradce ? Copak ve státní správě není nikdo, kdo by poradil začínajícím podnikatelům či živnostníkům ? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
gecco

  1. co znamená „mám možnost převzít již fungující IČ“??
  2. k čemu je ti znalost hopodaření někoho jiného??

___
Co máš dělat? – především si ujasni, co chceš – o (ne)výhodách různých forem podnikatelských subjektů můžeš dumat poté…
😉

JájsemRaibek

Takže převzít IČ nemůžeš, každá organizace je jedinečná, vystaví ti nové – tvé IČ.
OSVČ je každý, kdo pracuje, ale není v pracovním poměru. Zkráceně podnikatel.
Existuje plno poraden. Ze státní správy je to např. Úřad práce.
Daňový poradce ti povede-poradí akorát ve vedení účetnictví.
Plátce DPH v určitých případech být musíš, jinak je to na tvém rozhodnutí. Musíš přihlédnout i ke své činnosti – např. prodej a pokud nebudeš plátce DPH, jiný si to koupí raději jinde, kde si DPH bude moct odečíst, jelikož od tebe jako od neplátce nemůže.

ivzez

V tom Vám nemůže nikdo poradit.
Zjistěte si informace o různých formách podnikání či firem,
a rozhodněte se podle svých potřeb/představ.

McArthur

Ne, úřady od tohoto nejsou. Podnikání je věc toho, kdo chce podnikat. Úřady tu jsou od kontroly, zda-li si podnikatel zajistil všechna povolení.

Pokud máte možnost, založte si nové čisté s.r.o. se základním kapitálem 1 Kč a obchody od toho druhého IČ prostě odkupte. Převzít cizí s.r.o. je risk, protože nevíte, co je kde zatajeného. Převzít cizí IČ jako živnostník nemůžete.

Potom si uvědomte, zda-li budete prodávat především své služby nebo zboží. Pokud to budou služby, snažte se být neplátce DPH, tj. obrat za posledních 12 měsíců musíte udržet do 1 000 000 Kč (v budoucnu 750 000 Kč).

Budete-li prodávat zboží, potom se většinou vyplatí být plátce DPH.

Ke všemu si ale prostudujte zákony. Je vidět, že jste neprošel střední školou s maturitním oborem, protože tyto základy se učí už téměř 20 let a i když bylo spoustu novel zákonů, tak podstata je pořád stejná. Minimem budiž Občanský zákoník, zbytky Obchodního zákoníku, Zákon na ochranu spotřebitele, Zákon o daních z příjmů, Zákon o DPH, Zákon na ochranu osobních údajů, Zákon o České obchodní inspekci a pár dalších „drobností“ zejména z oborů, ve kterých budete podnikat.

Podnikání není práce, podnikání je život. Pokud nebudete žít svým podnikáním, tak to raději nedělejte.

anonym

Firma Válek Petr je vám k dispozici 24 hodin denně, stačí jenom vygooglovat (kdybyste do budoucna někdo nevěděl).