Miroslavst

Kdo nebo co je to Metuzalém a jak je vlastně starý? Kde a proč vzniklo toto přirovnání?

Nejlepší odpověď
hanulka11

se podle bible měl dožít stáří 969 let. A přitom není zdaleka sám, kdo měl údajně dosáhnout tak vysokého věku.

Začneme-li od Adama, pak průměrný věk deseti biblických patriarchů před potopou byl 857,8 roku. Poslední z nich – Noe – se měl dožít 950 let. Taková čísla jsou většinou pokládaná za nereálná a vybájená, vztahující se k mytickým postavám.
Co když je tomu ale jinak? Z hlediska současné vědy o stárnutí (gerontologie) jsou takováto čísla samozřejmě naprosto nepřijatelná. Jak jim tedy rozumět?
Český astronom a historik starého hvězdářství Arnošt Dittrich vyslovil už v roce 1923 v knize Slunce, Měsíc a hvězdy zajímavý názor: „Již na velmi nízkém stupni mohli lidé čítati čas počítáním novů. Skutečně nalézáme u mnohých národů ohlas z té doby v mínění, že za starodávna lidé žili mnohem déle než niní. Tak se vypravuje v bibli, že Adam žil 930 let, Metuzalém, jehož stáří se stalo příslovečným, dokonce 969 let. Čísla ta stanou se rozumnými, pokládáme-li je za světelné měsíce. Rok má zhruba 12 světelných měsíců. Adam byl živ asi 77 let. Metuzalém 81 let.“ Světelným měsícem je zde míněn cyklus synodického měsíce od novu k novu neboli lunace (29,53 dne).

Zdroj: http://granosa­lis.cz/modules­.php?name=New­s&file=article&sid=3930

Další odpovědi
BEAES

A jak je to s původním Metuzalémem, který se podle Bible dožil 969 let? Třeba i Noe se měl dožít 950 let. Taková čísla jsou však většinou pokládaná za nereálná, vztahující se k mytickým postavám. Podívejme se na ně z jiného hlediska.

Český astronom a historik starého hvězdářství Arnošt Dittrich prý vyslovil už v roce 1923 v knize Slunce, Měsíc a hvězdy zajímavý názor: „Již na velmi nízkém stupni mohli lidé čítati čas počítáním novů. Skutečně nalézáme u mnohých národů ohlas z té doby v mínění, že za starodávna lidé žili mnohem déle než nyní. Čísla let se stanou se rozumnými, pokládáme-li je za světelné měsíce (29,53 dne). Rok má zhruba 12 světelných měsíců.“ Metuzalém by se podle tohoto klíče dožil 81 let.

Zdroj: http://www.ise­nior.cz/clanky/za­jimavosti/51_sta­ry-jako-metuzalem-81-let/