Avatar uživatele
Zlatý

Kdo nebo co je to Metuzalém a jak je vlastně starý? Kde a proč vzniklo toto přirovnání?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

se podle bible měl dožít stáří 969 let. A přitom není zdaleka sám, kdo měl údajně dosáhnout tak vysokého věku.

Začneme-li od Adama, pak průměrný věk deseti biblických patriarchů před potopou byl 857,8 roku. Poslední z nich - Noe - se měl dožít 950 let. Taková čísla jsou většinou pokládaná za nereálná a vybájená, vztahující se k mytickým postavám.
Co když je tomu ale jinak? Z hlediska současné vědy o stárnutí (gerontologie) jsou takováto čísla samozřejmě naprosto nepřijatelná. Jak jim tedy rozumět?
Český astronom a historik starého hvězdářství Arnošt Dittrich vyslovil už v roce 1923 v knize Slunce, Měsíc a hvězdy zajímavý názor: "Již na velmi nízkém stupni mohli lidé čítati čas počítáním novů. Skutečně nalézáme u mnohých národů ohlas z té doby v mínění, že za starodávna lidé žili mnohem déle než niní. Tak se vypravuje v bibli, že Adam žil 930 let, Metuzalém, jehož stáří se stalo příslovečným, dokonce 969 let. Čísla ta stanou se rozumnými, pokládáme-li je za světelné měsíce. Rok má zhruba 12 světelných měsíců. Adam byl živ asi 77 let. Metuzalém 81 let." Světelným měsícem je zde míněn cyklus synodického měsíce od novu k novu neboli lunace (29,53 dne).

Zdroj: http://granosalis.cz/modules.p hp?name=News&file=article&sid= 3930

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

A jak je to s původním Metuzalémem, který se podle Bible dožil 969 let? Třeba i Noe se měl dožít 950 let. Taková čísla jsou však většinou pokládaná za nereálná, vztahující se k mytickým postavám. Podívejme se na ně z jiného hlediska.

Český astronom a historik starého hvězdářství Arnošt Dittrich prý vyslovil už v roce 1923 v knize Slunce, Měsíc a hvězdy zajímavý názor: „Již na velmi nízkém stupni mohli lidé čítati čas počítáním novů. Skutečně nalézáme u mnohých národů ohlas z té doby v mínění, že za starodávna lidé žili mnohem déle než nyní. Čísla let se stanou se rozumnými, pokládáme-li je za světelné měsíce (29,53 dne). Rok má zhruba 12 světelných měsíců.“ Metuzalém by se podle tohoto klíče dožil 81 let.

Zdroj: http://www.isenior.cz/clanky/z ajimavosti/51_stary-jako-metuz alem-81-let/

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.