JájsemRaibek

Kdo nebo co je to Čaba? ▬♫ _¹Єζǻŋ _ °™ ♫▬▬.ılılıll|̲̅̅­●̲̅̅|̲̅̅=̲̅̅|̲̅̅●̲̅̅|llı­lılı.▬▬

V písni Čaba se zpívá „Čaba neblázni“. Kdo nebo co je to Čaba?
▬♫ _¹Єζǻŋ _ °™ ♫▬▬.ılılıll|̲̅̅­●̲̅̅|̲̅̅=̲̅̅|̲̅̅●̲̅̅|llı­lılı.▬▬

Nejlepší odpověď
marci1

Chytlavý song Čaba, neblázni je založen na skutečné postavě. Csabovy praktiky po letech popsal jeho spolupracovník: „Přijímal mě do práce. Byl to flegmatik. "
To, že byla písnička s notoricky známým refrénem "Čaba vyhazovač ignoruje Slováci …“ inspirovaná reálným člověkem, je známo. Jako oblíbený singl Čaba, neblázni vznikl, už několikrát lídr skupiny Elán, Jožo Ráž, popsal. I její autor Boris Filan si zavzpomínal: "Byli jsme s Rážovcami na procházce a setkali jsme našeho kamaráda sešit Lauko. Jeli jsme do hotelu Kyjev oslavit setkání. Ve dveřích stál Csaba Török jako vyhazovač a nechtěl nás vpustit. Najednou přišel nějaký bohatý špatný Němec a toho vpustil. Tehdy mu sešit řekl: Čaba, neblázni, nicméně to jsou naši lidé. Od té doby se to tak tradovalo a já jsem o tom napsal písničku, "konstatoval Filan. Na legendárního strážce nočních barů si zavzpomínal i jeho v té době podřízený. Za vyhazovače ho Csaba přijímal přibližně v roce 1998. Na setkání se statným chlapem si vzpomíná, jakoby to bylo včera.

respektovaný
"Byl to velký chlap. Později se zakulatí, byl takový maco. Nebyl vůbec agresivní, šel z něj přirozený respekt. V jeho přítomnosti si málokdo dovolil dělat vylomeniny. V barech byl pořádek, " vzpomíná jeho spolupracovník. I když do barů chodili lidé z různých vrstev as odlišnými zájmy, on se vždy držel stranou. Csaba se nikdy nezapletl do žádné organizované skupiny. Nepatřil údajně k žádným Takáčovcom či sýkorovcov: "Byl samostatná jednotka a šel si své. S takovými klukama se nezaplétal, " dozvěděli jsme se. Csaba si prý přivydělával zprostředkováním dámské společnosti. Kolem sebe měl několik žen, které si chtěli přivydělat a dělat společnost mužem. Pokud byla poptávka, Csaba jejich posunul zábavymilovní mu­žem.

Ostražitý
Své svěřenkyně však maximálně chránil. Jeho priorita byla zábava pro muže, společnice se nemohlo nic stát. „Vždy s nimi chodil na setkání jeho známý. Tento byznys měl na starosti. Jeho role byla dámy hlídat. Zbraň s sebou nikdy nenosil. Všichni věděli, že nosí v igelitce sekeru. To byl jeho nástroj na případnou obranu, " pousmál se nad dávnými časy Csaba spolupracovník. Když písnička Elánu začala rotovat v rádiích, na sebevědomí mu to nijak nepřidalo: "Vždy se při ní pousmál, ale jakoby se ho ani netýkala.“ 🙂
https://plus7­dni.pluska.sk/lu­dia/legendarny-vyhadzovac-csaba-pesnicky-elanu-sekera-igelitke-namiesto-pistole

Čaba (maďarsky Csaba-čte se Čaba) je maďarské mužské jméno, znamenající pastýř nebo dar.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Csaba

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že je to přezdívka nějakého pošuka, kterého znal jen někdo z Elánu. Jedna z mých nejoblíbenějších písniček od Elánu!

Kelt

Možná je to příjmení, ale tady se jedná o určitou postavu, konkrétního člověka, kterého nechce autor jmenovat, má k němu výhrady a tak říká, aby dané věci nedělal. Navíc slovenština se liší od češtiny v tom, že oslovení je ve slovenštině stejné, používá se zde 1. pád, na rozdíl od češtiny, kde se používá vokativ, tedy 5. pád. No a v té písni se zpívá Čaba vyhazovač. Takže je to nějaký vyhazovač v hospodě. K tomu je dokonce natočený klip, videoklip a je to tam patrné, kdo to je.

JájsemRaibek

Marci děkuji za vyčerpávající odpověď.