Avatar uživatele
Zlatý

Kdo nebo co je to Čaba? ▬♫ _¹Єζǻŋ _ °™ ♫▬▬. ılılıll|̲̅̅●̲̅̅|̲̅̅=̲̅̅|̲̅̅●̲̅ ̅|llılılı. ▬▬

V písni Čaba se zpívá "Čaba neblázni". Kdo nebo co je to Čaba?
▬♫ _¹Єζǻŋ _ °™ ♫▬▬. ılılıll|̲̅̅●̲̅̅|̲̅̅=̲̅̅|̲̅̅●̲̅ ̅|llılılı. ▬▬

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Chytlavý song Čaba, neblázni je založen na skutečné postavě. Csabovy praktiky po letech popsal jeho spolupracovník: "Přijímal mě do práce. Byl to flegmatik. "
To, že byla písnička s notoricky známým refrénem "Čaba vyhazovač ignoruje Slováci ..." inspirovaná reálným člověkem, je známo. Jako oblíbený singl Čaba, neblázni vznikl, už několikrát lídr skupiny Elán, Jožo Ráž, popsal. I její autor Boris Filan si zavzpomínal: "Byli jsme s Rážovcami na procházce a setkali jsme našeho kamaráda sešit Lauko. Jeli jsme do hotelu Kyjev oslavit setkání. Ve dveřích stál Csaba Török jako vyhazovač a nechtěl nás vpustit. Najednou přišel nějaký bohatý špatný Němec a toho vpustil. Tehdy mu sešit řekl: Čaba, neblázni, nicméně to jsou naši lidé. Od té doby se to tak tradovalo a já jsem o tom napsal písničku, "konstatoval Filan. Na legendárního strážce nočních barů si zavzpomínal i jeho v té době podřízený. Za vyhazovače ho Csaba přijímal přibližně v roce 1998. Na setkání se statným chlapem si vzpomíná, jakoby to bylo včera.

respektovaný
"Byl to velký chlap. Později se zakulatí, byl takový maco. Nebyl vůbec agresivní, šel z něj přirozený respekt. V jeho přítomnosti si málokdo dovolil dělat vylomeniny. V barech byl pořádek, " vzpomíná jeho spolupracovník. I když do barů chodili lidé z různých vrstev as odlišnými zájmy, on se vždy držel stranou. Csaba se nikdy nezapletl do žádné organizované skupiny. Nepatřil údajně k žádným Takáčovcom či sýkorovcov: "Byl samostatná jednotka a šel si své. S takovými klukama se nezaplétal, " dozvěděli jsme se. Csaba si prý přivydělával zprostředkováním dámské společnosti. Kolem sebe měl několik žen, které si chtěli přivydělat a dělat společnost mužem. Pokud byla poptávka, Csaba jejich posunul zábavymilovní mužem.

Ostražitý
Své svěřenkyně však maximálně chránil. Jeho priorita byla zábava pro muže, společnice se nemohlo nic stát. "Vždy s nimi chodil na setkání jeho známý. Tento byznys měl na starosti. Jeho role byla dámy hlídat. Zbraň s sebou nikdy nenosil. Všichni věděli, že nosí v igelitce sekeru. To byl jeho nástroj na případnou obranu, " pousmál se nad dávnými časy Csaba spolupracovník. Když písnička Elánu začala rotovat v rádiích, na sebevědomí mu to nijak nepřidalo: "Vždy se při ní pousmál, ale jakoby se ho ani netýkala." :-))
https://plus7dni.pluska.sk/…

Čaba (maďarsky Csaba-čte se Čaba) je maďarské mužské jméno, znamenající pastýř nebo dar.
https://en.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že je to přezdívka nějakého pošuka, kterého znal jen někdo z Elánu. Jedna z mých nejoblíbenějších písniček od Elánu!


Avatar uživatele
Stříbrný

Možná je to příjmení, ale tady se jedná o určitou postavu, konkrétního člověka, kterého nechce autor jmenovat, má k němu výhrady a tak říká, aby dané věci nedělal. Navíc slovenština se liší od češtiny v tom, že oslovení je ve slovenštině stejné, používá se zde 1. pád, na rozdíl od češtiny, kde se používá vokativ, tedy 5. pád. No a v té písni se zpívá Čaba vyhazovač. Takže je to nějaký vyhazovač v hospodě. K tomu je dokonce natočený klip, videoklip a je to tam patrné, kdo to je.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

JájsemRaibek

Marci děkuji za vyčerpávající odpověď.

 

Zajímavé otázky v kategorii Hudba, film a TV

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Hudba, film a TV

Zlatý annas 873
Zlatý iceT 851
Zlatý briketka10 678
Zlatý marci1 617
Zlatý Drap 568
Zlatý quentos 563
Zlatý led 432
Zlatý Kepler 399
Zlatý bolak 360
Zlatý hanulka11 271

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.