zvonisek

Kdo nebo co je ,,Polykran"?

Film Napoleon

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě jste se přepsala – jde o polyekran.

Připomněla jsem si slogan " EXPO 58 Brusel, kdekdo tam musel." Laterna Magica.

Našla jsem že termín polyekran je specificky česká „složenina“, vytvořená ze dvou cizích slov – řeckého „poly" (více) a francouzského „ecran" (plátno).

Tento termín poprvé použil Výzkumný ústav zvukové, obrazové a reprodukční techniky v Praze pro techniku předvedenou v československém pavilonu na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu.

"Koncept Laterny Magiky byl poprvé představen v československém pavilonu Expa v Bruselu roku 1958. Jednalo se o kombinaci baletu, divadla, hudby a polyekranových filmových projekcí (tedy simultánní projekci několika pláten v synchronizaci s pohybem, hudbou či prostředím). Režisérem představení byl Alfréd Radok a scénografem Josef Svoboda.

Za průkopníka polyekranu můžeme považovat francouzského tvůrce Abela Gance spadajícího do skupiny filmových impresionistů. V roce 1927 byl poprvé uveden jeho opus Napoleon, koncipovaný jako několikahodinový triptych. Forma polyekranu ovšem neměla příliš vysoké šance rozšířit se masově, technologická náročnost projektů donutila tvůrce spíše k privátnějším experimentům."

atd.

Opět podrobnosti v odkazu

http://www.pif­paf.cz/cs/poly­ekran-a-ziva-animace

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.