dust8

Kdo nahradil kormidelníka, když si chtěl odskočit?

Druhý kormidelník? Střídali se případně na směny?

Nejlepší odpověď
Drap

Přivázal kormidlo a šel si odskočit. Druhý kormidelník byl právě na další směnu.

Další odpovědi
aliendrone

Není loď jako loď. Pokud je to pidijachtička s obsluhou pro 1 člověka, tak se prostě zaaretuje kormidlo (popřípadě se zapne autonomní řízení) a hurá na WC, na kutě apod.

Seriózní plavidla (obchodní, válečná) mají větší posádku pracující na směny (obvykle 4hodinové) a tam prostě neexistuje, aby na můstku nebyl byť jen na minutu přítomen strážní důstojník a kormidelník. Pokud si někdo nutně potřebuje „odskočit“, jsou tu další členové (v tzv. „pohotovosti“) připravení na výzvu okamžitě zaskočit.

V minulosti to bylo podobné. Jedna věc je rybářská kocábka, jiná bitevní loď za miliardy, to snad chápeš. ;) :)

dubraro

Jak píše aliendrone. Na větší lodi je více námořníků, schopných loď řídit, kteří se střídají jednak v pravidelných směnách, jednak operativně podle potřeby.