zjentek

Kdo nabízí tykání?

Na jedné straně zde máme prostého zaměstnance soukromé společnosti, 77 let, který zde nedávno nastoupil do svého nového zaměstnání a na straně druhé jeho přímého nadřízeného, manažera nejmenovaného oddělení, 30 let, pracujícího na této pozici pět let. Jedná se o Česko. Zaměstnanec i nadřízený by na pracovišti neformálně uvítali tykání.

Kdo zde tykaní nabízí?

Nejlepší odpověď
Edison

V zaměstnání jednoznačně nadřízený podřízenému.

Další odpovědi
Rokio

Souhlasím s Edisonem. Postavení má přednost před věkem.

led

Starší mladšiemu
Žena mužovi
Nadriadený podriadenému

Najväčšia zábava je, ak nadriadený je mladší muž a podriadená staršia žena. Čo teraz?
Na pracovisku býva zvykom, že nadriadený muž sa najprv opýta podriadenej, alebo staršej (od neho) žene, či nemá nič proti potykaniu. Nie, že navrhne potykanie a rovno spustí „ty“, bez overovacej otázky.

Slušnosť je, že nadriadený navrhovateľ sa najprv opýta na súhlas podriadeného bez ohľadu na jeho/jej pohlavie a vek. Aj mladší podriadený má právo nesúhlasiť s potykaním.

klumprt

Za chvilku bude vánoční večírek a tam už se to nějak vytříbří. 🙂

elkon

Tykání nabízí vždy žena muži, případně starší mladšímu. Případně ještě nadřízený podřízenému. Ale ne vždy je toto dobře.

Edison

Elkone, myslím, že tato základní pravidla všici známe. O čem je ale otázka? Kombinace vztahů!

Edison

Led, vždy se tykání navrhuje… V zásadě nikdy by se nemělo začít jen tak z ničehonic. I otázka je tak postavená. Způsob návrhu by měl odpovídat vzájemným vztahům.

led

Kiežby to tak bolo, ale nie je to vždy podľa etikety.