zjentek

Kdo mně vysvětlí reakci v popisu v podotázce?

Takže vařím si jako kafe jo? Ve skutečnosti jde o sladový nápoj z ječnýho sladu, to znamená instantní prášek zalitý vodou a nakonec si tam přídám ještě 12% smetanu a v tuto chvíli přijde ta reakce, to kouzlo- v jednom hrnku (keramika) se mně tam ta smetana po nalití srazí, tzv. zgrcne a můžu to vylít do dřezu a v jiným hrnku (porcelán) se to nesrazí a vznikne lahodný mok. Jediný, jak si to vysvětluju, je jinej odběr tepla u každýho z hrnků, jinak mě nic nenapadá. Ponorný teploměr nemám po ruce. Podotýkám, že slad je z jednoho balení, smetana je z jednoho kelímku a vroucí voda je nalitá ze stejný konvice při stejný teplotě. Takže, jak říkáme u nas na Prajzske, sem z teho kykyryky… vysvětlíte?

_____________­__________

@Iv zez: Stejná smetana, jedno balení. Když jsem ji pak ohřál, tak už se to nesráželo v žádným hrnku.

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Taky ještě může mít ten keramickej hrnek kyselou vyzdívku jako v Bessemerově peci.

Další odpovědi
ivzez

Ta samá smetana?

Mně se občas ve stejném hrnku se stejným druhem kávy
některá smetana srazila a jiná ne.

(Přičítala bych to spíše smetaně.)

mosoj

Jediné co ti mohu říct je, že ta keramika je pěkný sajrat. Ona je spíš na vystavování. Podle složení keramické hmoty dojde ker změně el. potenciálu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-mi-vzdy-zkazi

iceT

Mě napadá rozdílná teplota kávy v hrnkách. Že do jedný liješ smetanu hned a do druhý třeba až chvíli po zalití, proto se to hned srazí a v druhém ne. Ale to bys asi zmínil, za jak dlouho liješ smetanu do kafe.

zjentek

A dnes, den poté, se mi srazila i ohřátá smetana. No nic, je mi jasný, že TADY mi to nikdo nevysvětlí.. ;)