zjentek

Kdo mně vysvětlí pojem -balistická střela-?

Pokud balistika je věda zabývající se pohybem a účinkem střely, což bude nejspíše fakt, tak jak si mám vysvětlit střely balistické? Teď čtu, že SK (Korea, ne Slováci) zase někde testovala a vypálila několik balistických střel, jen tak bezcílně čili směřujících nikam, takže to mám chápat třeba tak, že si tam pár důstojníků hrálo na cowboye a pálili tam do vzduchu ze svých služebních kvérů? Nebo musím mít vrozenou vyšší míru představivosti? Podle mýho jsou kulky z těch jejich kvérů balistickými sřelami, takže jak je to? Tak, či jinak?

Věda – balistika.

Nejlepší odpověď
Kepler

V podstatě každá střela od kulky až po raketu letí po balistické dráze. Balistická křivka je výslednicí počáteční rychlosti, hmotnosti a tvaru střely a odporu prostředí. V souvislosti se Severní Koreou se píše o balistických raketách. Jejich dráha (u těch dalekonosných) vypadá tak, že pomocí raketových motorů vyletí až nad atmosféru, pak palivo dojde a od nejvyššího bodu dráhy už jenom padá na určený cíl. Korejci volí dráhu tak, že vyletí do velké výšky, ale spadne jen pár set km daleko do Japonského moře apod. Může ovšem doletět daleko dál, pokud má plošší dráhu letu. V podstatě jde o testování motorů, doletu a ovladatelnosti.

Další odpovědi
cochee

Doplním jen Keplera, že snad jediné nebalistické střely jsou pak rakety s plochou dráhou letu.

Dochy

Nebalistických střel je více, zejména různé rakety protivzdušné obrany, protitankové apod. A samozřejmě rakety s plochou dráhou letu. Ty všechny jsou poháněny a řízeny prakticky celou dráhu letu. Balistické jsou odpáleny a aktivně poháněny jen část letu kdy stoupají a nebírají rychlost. Zbytek dráhy už pak „jen padají“ (pokud se nemýlím, pak mívají možnost nějakého řízení ještě v závěrečné části letu po návratu do atmosféry, ale dost omezené)