Avatar uživatele
zjentek

Kdo mně laicky vysvětlí tento jev?

Takže, když kopíruji velkoobjemový data z PC na flash disky prostřednictvím USB portu, tak to trvá čtyřnásobně déle, než když kopíruji data ze stejnýho PC na mikro SDHC karty, vložený do stejnýho USB portu skrze USB čtečku karet. Ta zařízení (jak flashky, tak mikro SDHC karty) jsou vývojově na stejný úrovni (koupený ve stejným čase kolem r. 2010), takže o nějakým vývojovým skoku mezi nimi asi není řeč. Jak to funguje?

A druhá věc- z PC na USB flash se data stahují čtyřnásobně pomaleji, než stejná data z tétéž USB flash do téhož PC. Platí pro všechny flash disky, od řekněme 8GB po 64GB. Jak to pracuje?

Zajímavá 0 před 2282 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Flešky i SD karty se vyrábějí s různou rychlostí čtení a zápisu. Ty rychlejší jsou samozřejmě i dražší.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… hele, nebude to třeba tím, že nalejt litr vody do flašky (flešky) trvá dýl, než do kýble (pc) ? … laickej názor, ale opravdu názor laika …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Jen bych dodal, že rychlost zápisu JE VŽDY nižší, než rychlost čtení. Jestli chceš laicky vysvětlit proč, tak si nejdřív stopni za jak dlouho přečteš stránku v kniza a pak si změř za jak dlouho tu stránku opíšeš. ;) :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
autacek

Tehdy i v dnešní době se vyrábí paměti s různou rychlostí a parametry, byť to jediné, čeho si na první pohled navenek všimneš, je kapacita, kterou mají třeba stejnou. Fakt, co popisuješ v druhém odstavci je parametr rychlost četní/rychlost zápisu, ten bývá velmi často rozdílný a tvůj empirický výzkum to jen potvrzuje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Kolem USB je to trochu magie. Něco bude dělat přenos po USB… Je trochu nevyzpytatelnej. Něco rychlost daného média (dost se liší). A něco může mít na svědomý použitý souborový systém. V daném případě bych sázel na rychlost média (příp. u něj použitého USB řadiče, ale paměť jako taková na tom asi bude hůř)

A zápis na flash? Obecně pomalá transakce. Navíc velikost clustru (najednou adresovatelný blok disku) je obecně menší než velikost nejmenšího najednou smazatelného bloku flash disku. Pro zápis jednoho clustru jeho řadič musí načíst celý blok do RAM, smazat blok, celý blok vč. změněného clustru zapsat zpět. Při čtení jen přečte co potřebuje (pokud nedojde k nějakým potížím)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Mají obě karty deklarovanou stejnou rychlostní třídu?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Emefej:
U flashek se rychlost dost často neudává. Na CZC z cca 150 USB flash lze podle rychlosti vytřídit jen cca 15 kousků…

před 2281 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

(což teda asi i samo o sobě něco říká 😉 )

před 2281 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Tak toho jsem si nikdy nevšimnul, mám flešky dvě a na obou je rychlost uvedená.

před 2281 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Keplere hm tak dík za objasnění ;))

před 2282 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Hele, nebude, protože v tom druhým případě je mikro SDHC menší než fleška a šrotuje rychlejc než PC kýbl PC … názor laika …

před 2282 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… no, tak je menší a mrštnější … jinak mne napadlo, taky (kromě toho co uvádí Kepler, ale vycházel jsem ze stejných kvalit), jak je zformátovaná, když jsem ji zformátoval na NFTS, tak hlavně, že šlo přetáhnout větší soubor než 4G, ale šla i rychlejc se mi zdálo (nebo jsem pomalejc chlastal?) …

před 2282 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet