ondra07

Kdo mi zaplatí zdravotní pojištění za níže specifikovaných podmínek?

Shrnu to, byl jsem zaměstnaný na HPP od 31. 1. pouze do 7.2. Odpracoval jsem si asi 5 dní, pak jsem zrušil poměr.
Otázka zní- Zaplatí za mne zaměstnavatel ZP? Když jsem tam byl jen týden? Nebo si musím zaplatit ZP sám, za únor, jako OBZP 1465 Kč cca.? Jinak mám na to do 8. 3. čas :)

Budu to zítra zjišťovat přímo u zaměstnavatele, ale jen jestli to někdo neví…
Je to pro mne mimořádná situace a vím, že kdybych tam byl normálně měsíc, tak to za mne platí… ale takhle fakt nevím.

Děkuju

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Zdravotně pojištěn jsi po dobu trvání zaměstnání, tedy od 31.1. do 7.2.. ZP nebude vymáhat pojistné za únor, od března jsi však povinen platit pojištění sám pokud nejsi zaměstnán nebo v evidenci ÚP, nebo pokud nejsi od ZP jinak osvobozen.

Další odpovědi
ivzez

Da ny odpověděla chybně.

Zaměstnavatel zaplatí zdravotní pojištění za část ledna a za část února.
Vy nic doplácet nebudete. OBZP hradi zdravotní pojištění až za ten měsíc,
kdy za ni neodvede pojistné nikdo.

Nastoupíte-li do dalšího zaměstnání 31. III., nebudete hradit ani březen.

da ny

Netuším, kolik peněz jste za 5 dnů vydělal…
Pokud ZP z Vaší mzdy + odvod zaměstnavatele nedosáhl minimální zákonné částky, doplatíte si zbytek sám.
Vyřídíte na své zdravotní pojišťovně.

da ny

Milá ivzez,
možná jsem podle Vás odpověděla chybně a nechala jste mou odpověď smazat ...... k upřesnění uvádím:
Syn mé kolegyně odpracoval „svévolně“ jen pár dní v měsíci, při HPP. Nedosáhl tedy ani minimální měsíční mzdy (neodešlo tedy ani minimální zákonem stanovené ZP = částka byla nižší). Nebyl ani na DPN (dočasná pracovní neschopnost). Vznikl mu u VZP dluh, který musel doplatit!
Zjistil dotazem, za čas při následovném odevzdání potvrzení o studiu… (nastoupil na VŠ.
Co mi k tomu ivzez napíšete?
Ať se ondra07 raději zeptá přímo na ZP, zda má vše vpořádku ;)-
Tedy dříve, než by mu přišlo upozornění ze ZP.

Dochy

A nemohlo se stát, že sám neohlásil změny na ZP a u zaměstnavatele vznikla nějaká chyba? Já přesná pravidla z hlavy neznám, ale mám také za to, že pokud odvede zaměstnavatel alespoň něco, pak zaměstnanec neplatí. Pokud zaměstnanec bude pobírat minimální mzdu, také bude ZP nižší, než sazba pro OSVC. A určitě nic doplácet nebude.

da ny

Koukám, že „přezkoumaná“ odpověď se vrátila…
Ten chlapec po dobu celého měsíce trvání HPP odpracoval jen poár dní. Neměl tedy ani minimální mzdu. Proto odešlo méně peněz na ZP než se předpokládalo. DPN neměl. Pak byl 2 měsíce na ÚP. Při odevzdání potvrzení o studiu na VŠ (začal opět studovat) zdravotní pojišťovně se na to přišlo. Musel doplatit.

Dochy

„Za osobu bez zdanitelných příjmů (OBZP) je … považována osoba, která má na území ČR trvalý pobyt, není však zaměstnancem, nemá příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, ani nepatří do kategorie, za kterou platí pojistné stát, a uvedené skutečnosti trvají celý kalendářní měsíc.“
https://www.vzp­.cz/platci/in­formace/povin­nosti-platcu-metodika/2-6-osoba-bez-zdanitelnych-prijmu-obzp

Takže jeden den zaměstnaneckého poměru a osoba není v tomto měsíci osobou bez zd.p. Nemohl být problém třeba s pokutou za nenahlášení změny apod.?