ojaz

Kdo mi vyvetli legalnost hellspy?

Pokud se jedna o autorska prava, resi se nahravani poradu na youtube, prijde mi, ze v tom neni zcela poradek a nemeri se stejnym metrem.

Odpovědi
postcd

je to web pro sdílení souborů to není nelegální. majitel je povinen mazat soubory, které porušují autorská práva. může tušit ale vědět to jistě nemůže. proto jakmile dorazí od nějaké agentury oprávněný požadavek o smazání obsahu, je povinen smazat, jinak se vystavuje riziku ze strany soudu, policie ČR asi. toto nemusí být pravda, jen moje představa.

arygnoc

nelegálne.
peniaze z platieb poberá majiteľ stránok.
leda by ich odvádzal ose. o čom pochybujem.

už s to tu riešilo x-krát, kópiu (akúkoľvek), nemôžete zdieľať (ani s kamarátmi), je iba pre vašu potrebu.

zákon o duševnom vlastníctve:

Duševní vlastnictví, včetně práv k filmu, hudbě, softwaru, textů, fotografiím a všem ostatním autorským dílům, je chráněno zákonem. Nikdo nesmí užívat autorská díla bez souhlasu držitele autorských práv, není-li zákonem stanovena výjimka. „Užívání“ přitom znamená rozmnožování, rozšiřování, pronájem, půjčování, vystavování a sdělování díla veřejnosti. Za užití díla ve smyslu autorského zákona se přitom nepovažuje užití výlučně pro osobní potřebu fyzické osoby. Termín „osobní potřeba fyzické osoby“ je vykládán pod vlivem evropské interpretace dosti restriktivně, jako užití pro sebe a nejužší rodinný kruh. Nikoli jako sdílení např. s přáteli.

Za porušení autorských práv hrozí nejen sankce občanskoprávní ve formě náhrady škody a vydání bezdůvodného obohacení, ale také správní pokuta až do 150 tisíc Kč. Možný je i trestněprávní postih, při kterém může být uložen trest odnětí svobody v délce dle okolností až osm let.

Doplňuji:
Jsemtady:

je to vec legislatívy.
napr. v británii sa na hellspy ani nedostanete, platí tam zákon, že poskytovateľ pripojenia je povinný blokovať stránky so zdieľaným obsahom (i legálnym).
v taliansku to samé.
trend je nasadený tak, že proste časom sa zdieľať nebude dať a budeme platiť za každú prkotinu.

riešenie je povinne pri ukladaní súboru tento zaheslovať (prístup iba so znalosťou hesla) a monitorovať počet stiahnutí (keď ich bude napr. niekoľko stoviek/tisícov za deň, už je podozrenie na nezákonné šírenie).
ale to je hudba budúcnosti a poskytovateľov úložísk – ako hovorím, trend je zaraziť sťahovanie mediálnych súborov a software – okrem toho free.

zoberte si, na takej slunečnici nenájdete nelegálne software (a keď, tak iba krátko), takže je to iba otázka chcenia – kontrolovať legálnosť obsahu.
práve preto boli vyvinuté cloud technológie, veľký brat má rád prehľad – aj nad peniažkami, ktoré mu utekajú čiernymi kanálmi.

Jsemtady

Neni nelegalni sdilet soubory. Pripadne mit sve data ulozena na podobnem webu pro pripad potreby. Dokonce neni nelegalni nechat si platit za vyssi rychlost stazeni. Ve vseobecnych podminkach pri registraci maji ze je zakazene tam ukladat chraneny obsah. Ze to tam nekdo nahraje a ma to jako svou kopii.. a krom beznych veci jako svoji tvorbu tam nahraje i chranenej obsah .. za to helkspy nemuze, kazdopadne chranene veci bezne maze jak to zjisti ale v tom mnozstvi dat .. mno nelegalni je si ten soubor stahnout. A to by sly po vas a ne po hellspy. Je nelegalni to i sirit .. ale dnes v dobe cloudu kazdej rekne ze to mel pro sebe, hellspy ze o tom nevedelo a vas bezne nikdo ani hledat nebude aniz by vas nekdo naprasil. V US je to asi jine tam je to trosku vic pod dohledem, tu toto sledovani neni tak divoke a veril bych ze nejake poplatek ose hellspy plati aby melo klid.

Andre5000

Tvůj dojem je správný a stránka Hellspy není svého druhu jediná.

arygnoc

postcd

máte zlú predstavu.
zdieľať môžete iba to, čo nie je ošetrené zákonom o duševnom vlastníctve (v it napr. free programy), prípadne súbory ktoré sú duševným vlastníctvom, ale iba s výslovným súhlasom autora (čítate niekedy licenčné ujednania programov, ktoré si inštalujete? Mali by ste).

Hamon

arygnoc: nevím, jak to platí na Slovenksu, ale u nás je to tak, jak píše postcd. Provozovatel dává prostor pro sdílení souborů. Jestliže někdo poruší autorský zákon a provozovatel je na to upozorněný, má povinnost obsah smazat.
Jestliože je obsah šířený se souhlasem autora (např. domácí video), pak není žádný problém.

arygnoc

áno, ja viem, mám český op aj pas.
ale v čr neplatí ani euro.
všetko raz bude.

okrem iného, citácie v odpovedi v českom jazyku sú z českého autorského zákona (121/2000 Sb.).

a môžem doplniť:

Za užití díla pak zákon nepovažuje užití díla pro osobní potřebu fyzické osoby (§ 30). Zde je nutno zdůraznit, že z tohoto užití nesmí mít fyzická osoba přímý ani nepřímý finanční prospěch. Dále je stanoveno, že do práva autorského nezasahuje ten, kdo jej užije za účelem předvedení zákazníkovi, nebo ten kdo jej opravuje, dále pak ten, kdo si pro svou potřebu vytvoří kopii díla, pokud se nejedná o kopii databáze, architektonického díla stavbou, počítačového programu či oficiálně nevydaného audiovizuálního díla. Užití těchto děl byť pouze pro osobní potřebu je chápáno jako porušení výlučných autorských práv. Porušení práv není úprava počítačového programu, je-li to nutné pro jeho použití k účelu, k němuž byl stanoven (§ 66). V tomto paragrafu jsou upraveny ještě další omezení práv autora k počítačovému programu. Jako porušení autorských práv je také chápána jakákoli činnost, která vede k odstranění jakéhokoli prostředku sloužícího k ochraně díla (§ 43). Není tedy protizákonné jen odstranění této ochrany, ale i dovážení, vývoj pomůcek, nebo i návod vedoucí k tomuto odstranění. Není zde rozdíl mezi tím, zda taková činnost vede k obohacení nebo ne. Dále zákon jako porušení výslovně zmiňuje odstranění jakýchkoli informací, které mohou vést k identifikaci díla, je zároveň zásahem do práv taková díla šířit či sdělovat veřejnosti (§ 44), mimo to je jako porušení chápáno i použití stejného názvu nebo i postav, pokud by se tak dělo způsobem, který by mohl vést k záměně takových děl.

Pokud autor poskytuje někomu jinému (nabyvateli) právo dílo užít, pak tak činí pomocí licence.

O tom, jak se autor může domáhat a jaké prostředky mu k tomu tento zákon dává, nás informuje paragraf 40 a 42, dále je (§ 41) definována možnost obrany majitele výhradních práv. Krajním případem, ke kterému může porušování Autorského zákona vést, je trestný čin popsaný v § 270 trestního zákoníku (40/2009 Sb.) a který vyjma propadnutí věci, zákazu činnosti nebo peněžitého trestu zná i trest odnětí svobody, který může za normálních okolností dosahovat až dvou let. Při naplnění kvalifikované skutkové podstaty může být uložen trest až osm let.