oselik

Kdo mi pomůže vyřešit tyto úlohy??

Ahoj , chtěl bych poprosit o řešení a vysvětlení postupu při těchto úlohách:

  1. Před třemi roky byla matka třikrát starší než její dcera ,za 9 let bude matka jen dvakrát starší , kolik je let matce.

2)Sukně byla nejprve o 20 % zdražena, pak byla o 15 % z nové ceny slevněna, takže stojí
510 Kč. Vypočtěte její původní cenu a počet procent, o který se cena sukně celkem změnila.

Připravuji za na přimací zkoušky na gymnázium a není vyloučeno ,že se v průběhu dalších dní ještě na něco zeptám , děkuju za odpovědi…

Nejlepší odpověď
arygnoc

jst asi v škole nedávala pozor.
1.)
m-3=3(d-3)
m+9=2(d+9)
3d-9+3=2d+18–9
3d-6=2d+9
d=15
m=39 /krácení doufám ovládáte …

1.
skuste úvahu:
dražela o 20% (=1,2 původní hodnoty)
pak zlevnila o 15% (=1,2 × 0,85 p­ůvodní hodnoty = 1,02 pní hodnoty = 510)
už víme že celkem podražela o 2%.
a 510/1,02 je 500, což je původní cena.