Palpatine

Kdo má z etického hlediska přednost v sednutí? (viz popis pod otázkou)

V autobuse je starší žena v důchodě, která však problémy s chozením nemá, dále je tam desetiletý chlapec se zlomenou nohou a o berlích a následně slepý muž ve středním věku. Všechny sedadla jsou však kompletně obsazeny staršími lidmi okolo 80-ti let, kteří mají problémy s chozením. Tudíž nemohou nikoho pustit. Volné už je jen jedno místo. Kdo z těchto tří vyjmenovaných by měl na místo větší nárok z etického hlediska?

Nejlepší odpověď
annas

Uvedl jste teoretickou sestavu cestujících.

Pochybuji, že by se v reálu stalo, že bude celý dopravní prostředek zaplněný 80letými jedinci a že by všichni byli nemohoucí. Nemyslím ve zlém.

Je pravda, že stát na jedné noze s nohou v sádře a s berlemi je určitě nepříjenné za předpokladu, že cestující nastupují a vystupují. Navíc dítě. Nemá stabilitu. Takže bych upřednostila dítě. Ale zřejmě necestuje samo, tak matku, která by dítě vzala k sobě, částečně na klín.

Nevidodmý – chodívala jsem do Tyfloservisu, takže od těcho jedinců vím, že stát je pro ně těžké. Když třeba tramvaj cukne, nevidomý může ohrožovat cestujícího, může ho třeba chytnou za hlavu, když se přechytne atd. Záleží na každém jedinci.

Takže i 80letý pán může být gentleman a najít si vhodné místo ke stání.,

Nedá se opravdu reagovat zodpovědně, opakuji, kdyby jsou chyby …

Další odpovědi
Gleith

Samozřejmě chlapec o berlích, jelikož je jediný fyzicky hendikepovaný

Být starší / = slabší je sice taky určitou formou hendikepu, ale jestli je určeno, že nemá problém s chozením, měla by dát přednost chlapci

A být slepý ti nijak nebrání ve stání, takže by to mělo být následovně:
Chlapec > Důchodkyně > Slepec

Dochy

Pro kluka se zlomenou nohou může být stání opravdu nepříjemné až nebezpečné (nižší stabilita na jedné noze) a při případném pádu by mohl ohrozit i další. Takže ten by podle mně mít před ostatními přednost. U těch dalších je to neurčité. Možná tu někdo dá rozumné zdůvodnění proč by to mělo být práv tak a ne naopak, ale mně nenapadá žádný důvod proč bych měl někoho z nich upřednostnit.
Je tu stále možnost že bych priority volil jinak pokud bych situaci viděl naživo.

Mc Merkurion

… proto jezdim autem …

Palpatine

Ano annas takhle nějak jsem to myslel. Je mi asi jasné, že autobus nebude kompletně zaplněn staršími lidmi. Ale z teoretického hlediska je to určitě k zamyšlení. Nedávno jsem v MHD totiž podobný případ viděl. Polovina autobusů byli starší občané a druhá půlka smíšená. Starší paní stála a sedl si nevidomý. Naštěstí i to dítě potom někdo pustil.