Džanička

Kdo má přednostní právo na souhlas s převezením pacienta do jiné nemocnice?

Můj tatínek před 10 dny prodělal těžkou mozkovou mrtvici a je na interně v Čáslavi. Normálně s námi komunikuje, sice si moc nepamatuje, někdy mluví zmateně, ale to je při této nemoci normální. Měl domluvenou amputaci nohy, protože má těžkou cukrovku, kterou trpí asi už 30 let, ale díky zánětu v noze asi dostal i tu mrtvici, jak nám řekli doktoři… ALE… Já bych se chtěla zeptat na jednu věc… Taťka žije s přítelkyní už 20 let ve společné domácnosti, nikdy se nevzali. Já mám ještě další dva bratry, kteří usilují o to, aby byl převezen na LDN do Jihlavy. Oni tam oba žijí. Tátu navštěvovali v jeho současném bydlišti cca 5× ročně, jeden bratr asi jen 2×, ale přesto chtějí taťku odvézt… Já s tím ale nesouhlasím. Jeho přítelkyně také ne a má strach, že nemá právo rozhodovat o tom, kam ho převezou nebo ne. V tomto případě je to 2× souhlas ANO a 2× NE. Ptala se na úřadě, dostala potvrzení že spolu žijí 20 let ve společné domácnosti, a také že snad by proto měla mít přednostní právo rozhodnout a potom teprve děti. Všichni říkají, že pokud ho převezou, bude to jeho konec, já si to taky myslím. Můj tatínek to tam, kde je, zná, zná i doktory, prostředí apod. Máte někdo nebo měl jste někdo podobnou zkušenost a můžete mi s tímto problémem poradit? Nebo třeba kam bych si mohla zavolat a přeptat se na to. Díky za každou radu.

Ještě jsem chtěla připsat, že jeho obvodní lékařka nám řekla, že pacient je svéprávný a může si o tomhle rozhodovat sám, taťka když se ho zeptáme, kde chce být, tak řekne, že DOMA. Jako samozřejmě u té přítelkyně, kde celou dobu bydlí. Ale zase si myslíme, že by se ho moji bratři mohli snažit přemluvit, když je v tomto stavu. Prostě celkově nechápeme, proč ho chtějí odtáhnout, když jeden má rodinu a nevěříme tomu, že by za taťkou chodili denně, protože pracují do večera. Tady, kde je doma, by ho navštěvovali každý den nebo obden. A po amputaci nohy počítáme s tím, že si přítelkyně vezme taťku domů a bude se o něj starat doma, má dobré sousedy a kamarády, kteří pomáhají už nyní. Teď je na interně díky vysokému cukru, který měl v neděli, a zde ho do operace dostatečně stabilizují, aby se z ní potom vůbec probral.

Nejlepší odpověď
johana 56

Při nástupu do nemocnice nebo během hospitalizace má svéprávný pacient možnost v přijímacím formuláři označit oprávněnou osobu,která bude informována o jeho zdravotním stavu,případně rozhodovat o dalších možnostech léčby nebo umístění v jiném zdravotnickém zařízení.
Pokud tatínek jako oprávněnou osobu určí svou přítelkyni,měli by ostatní jeho písemný souhlas respektovat,protože také ona patří do okruhu osob blízkých.

Další odpovědi
Emefej

Bohužel, otcova přítelkyně nemá v tomto ohledu žádné právo, i kdyby žili ve společné domácnosti třeba 50 let.

Lamalam

Dá se předpokládat, že tatínek s těžkou mtvicí asi žádný formulář při nástupu do nemocnice nevyplňoval. Takže má přítelkyně smůlu.