terry

Kdo má přednost při přejíždění do vedlejšího pruhu?

Včera v Praze na Pražském okruhu, 3 pruhy. Jedno auto bliká a chce přejet z pravého do středního, ve stejnou dobu bliká a chce přejet z levého do středního.
Troubení, brzdy skřípou a naštěstí se oba zařadili zpět.
Jak to má být?
Díky.

De facto tedy platí přednost zprava.
Řidič přejíždějící z pravého do středního má přednost před autem přejíždějícího z levého pruhu do středního.
Tak jsem ráda, že jsem si to myslela správně byla za nimi, protože někteří jezdí jak …

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Při přejíždění z pruhu do pruhu nesmí řidič ohrozit ani omezit řidiče jedoucí v pruhu, do kterého přejíždí. Přitom musí dát znamení o směru jízdy.

Tam, kde jsou 3 a více jízdních pruhů, smí řidič z levého pruhu přejet do prostředního jenom tehdy, pokud přitom neohrozí řidiče přejíždějící ho do prostředního pruhu z pravého pruhu (omezit ho tedy může).

volně podle §12 odst. (6) zákona 361/2000 Sb

Další odpovědi
Edison

Pokud není uvedeno jinak, platí přednost z prava.

cukrar

Edison má zkáceně pravdu taky, je to jednodušší na zapamatování pro ty, co si nejsou jisti. Zkrátka z prava má přednost.

Dochy

Edison: Moc se mi nelíbí tahat sem přednost zprava když tenhle případ je až za běžným přejížděním z pruhu do pruhu (kde přednost má ten co jede ve svém pruhu dál bez ohledu na pravá/levá)

terry

Vím, že to není přesně o přednosti zprava.
Popisuju případ, kdy střední pruh byl volný. Tedy v tomto případě nebyl nikdo, kdo pokračoval dál ve svém pruhu.

Dochy

To jsem pochopil a dokážu snést i ten dovětek 😉 Jen se mi nelíbí Edisonova „přednost zprava“ jako relevantní pravidlo k danému problému.

terry

Vím, že to není přesně o přednosti zprava.
Popisuju případ, kdy střední pruh byl volný. Tedy v tomto případě nebyl nikdo, kdo pokračoval dál ve svém pruhu.