Alesh

Kdo má právo parkovat na pozemku před domem?

Jsou různé domy, od rodinných, přes bytové až po paneláky. Před těmito domy bývají pozemky, u větších domů to jsou přímo parkoviště, někdy opatřené nějakou značkou či její úpravou, nějak se snažící omezovat parkování pro „cizí“. Jak je to ale podle práva? Můžu přijet a parkovat třeba u nějakého bytového domu, když jdu/nejdu k někomu na návštěvu? Potřebuji svolení? Kdo mi ho v tu chvíli může udělit?

Tak budu konkrétnější. Jel jsem do Dvora Králové, chtěl jsem zaparkovat tady: https://mapy.cz/za­kladni?vlastni-body&x=15.8043506&y=5­0.4323753&z=1­7&l=0&ut=Nov%C3%BD%20bod­&uc=9jyDvxZum­d&ud=15%C2%B048%2715­.314%22E%2050%C2%B025%27­55.321%22N (zapni si panoramu, na vjezdu uvidíš jakousi nesmyslnou značku, že je to soukromý pozemek s výzvou neparkovat, což samozřejmě tím pádem všichni parkující porušují). Parkuju a nějaká bába z okna „haló pane“, za kým jdu atd. Pi*ovala, že mám pražskou značku, z toho vyvodila mylnou informaci, že jsem Pražák 🙂 A že zavolá policajty atd. prostě komedie. Radši jsem odjel, nechtěl jsem řešit nějaké hřebíky v kole nebo tak něco, ale zajímá mě, zda tam mohu legálně parkovat a co v takové situaci dělat? Mám naopak já na bábu volat policajty? Městský? Aby ji poučili nebo něco v tom smyslu. Jak bys to řešil ty?

Nejlepší odpověď
Kepler

Na svém pozemku můžeš parkovat jen ty, nebo ten, komu dáš svolení. Komunikace jsou však zpravidla majetkem města (obce) a pokud to není dopravním značením omezeno jinak, může tam parkovat každý. Omezení platí i pro rezidentní zónu – tam může parkovat jen ten, kdo v oblasti bydlí.

Další odpovědi
mosoj

Pravidla silničního provozu, pro tebe není zákon?

ten který je

Pokud nějací členové např.SVJ nebo obyvatelé soukromého domu mají parkovací místo řádně označené SPZ a toto parkovací místo si platí,nezbývá asi nic jiného než parkovat raději jinde nebo se dohodnout s nějakým správcem či majitelem.Právník nejsem,snad poradí někdo lépe.

cukrar

Uvedená značka není ve vyhlášce, takže je to neplatná značka, nějaké samodomo. Značka vpravo je legální a platná.

Debata s někým z domu je jen na Vás a na Vaší obratnosti a znalosti práva.
Proč byste volal na paní policii, když Vám nic nečiní, jen si s Vámi povídá.

Osobně bych tam neparkoval, pokud tam nejedu na návštěvu k někomu.

Dochy

Nevidím tu úplnou odpověď na zveřejněné doplnění, tak to sem nakopíruju z diksuse:

Je podstatné zda jde o veřejný pozemek, nebo soukromý. Pravidla na soukromém pozemku určuje majitel. Pravidla na veřejných komunikacích jsou dána zákonem (Pravidla provozu…, či jak se to jmenuje, a některých dalších)

A náhled do katastru říká, že parcela 1737/8 (to parkoviště) je ve spoluvlastnictví osob převážně bydlících v č.p. 2119–2121 což je kupodivu zrovna přilehlý panelák. Takže tyto osoby (či spolek je zastupující

  • např. SVJ) mají právo na svém pozemku uplatňovat svá pravidla (v mezích zákona) a tudíž i povolovat či zakazovat vjezd vozidel. A mají právo používat i své vlastní značky. Jen je poněkud problematické jak dát ostatním na vědomí co ty značky znamenají. Nicméně význam použité rádobydopravníz­načky je poměrně jednoznačný a držitel řidičského oprávnění ovládající český jazyk by to měl bez potíží pochopit. Samozřejmě lepší by bylo použít standardní značku zákaz vjezdu s dodatkovou tabulkou např. „Mimo členy SVJ xxxxx“

Dochy

Cukrar: Značka informuje o tom že jde o soukromý pozemek, takže pokud pán není tatar, měl by to pochopit. Na soukromých pozemcích obecně neplatí pravidla silničního provozu, takže si tam majitelé mohou dát značku jakou chtějí. Nicméně pro obecnou srozumitelnost by bylo vhodné zůstat u značek známých a léty osvědčených. Použitá značka je ale s použitím i jen minimální míry představivosti srozumitelná dostatečně.

Alesh

Pán není tatar, soukromý pozemek je dneska leccos, třeba i nějaká louka a taky ji můžeš přejít. Značek upozorňujících na soukromý pozemek dneska najdeš pomalu na každém rohu a jejich význam je přinejmenším diskutabilní, takže asi tak. A proto se ptám.

Dochy

Standardně můžeš louku přejít. Automaticky se předpokládá souhlas majitele. Ale pokud je tam oplocení a cedule, tak už ne. Provoz vozidla už je přeci jen trochu větší zásah než projít někde pěšky. Ani stan si nepostavíš u někoho na zahradě. A nechat někde auto to je větší síla než ten stan. Auto můžeš provozovat na veřejných komunikacích a jen v souladu se zákonem (na veřejných komunikacích platí Pravidla) a na soukromých pozemcích jen se svolením majitele a za jeho podmínek (klidně si může na své silnici nařídit levostranný provoz)

Alesh

@mosoj: takže kdokoli, čili jakési pseudoznačky upozorňující na soukromý pozemek nemají relevanci? Nahoď citaci ze silničního zákona.

ten který je

Alesh:Ta rádoby dopravní značka je atypická,standartní vypadá jinak.Já bych asi raději také zaparkoval jinde než se hádat s nějakou bábou.

Alesh

No, tak nějak… nicméně mě zajímá, zda bych to mohl třeba i já eskalovat a naopak v tom bábu vymáchat. Prostě jsem chtěl vědět, jak to přesně je, jestli to tu někdo přesně neví, nenajde odkaz, kde to je přesně vysvětleno apod.

Dochy

Zjisti si zda jde skutečně o soukromý pozemek, nebo zda jde o obecní silnici a parkoviště. Pokud jde o soukromý pozemek (což ta značka sděluje i když ne zrovna předpisově) pak máš smůlu.

A náhled do katastru říká, že parcela 1737/8 (to dvoudílné parkoviště a nějaký trávník) je ve spoluvlastnictví osob převážně bydlících v č.p. 2119–2121 což je kupodivu zrovna přilehlý panelák. Takže tyto osoby (či spolek je zastupujícíc
 – např. SVJ) mají právo na svém pozemku uplatňovat svá pravidla (v mezích zákona) a tudíž i povolovat či zakazovat vjezd vozidel. A mají právo používat i své vlastní značky. Jen je poněkud problematické jak dát ostatním na vědomí co ty značky znamenají. Nicméně význam použité rádobyznačky je poměrně jednoznačný a držitel řidičského oprávnění ovládající český jazyk by to měl bez potíží pochopit. Samozřejmě lepší by bylo použít standardní značku zákaz vjezdu s dodatkovou tabulkou např. „Mimo členy SVJ xxxxx“

Dochy

sorry, zapomněl jsem umazat tu poznámku „dvoudílné parkoviště…“ což je situace o blok vedle na parcele 1730

ten který je

Snad jen argumentovat technickou normou ČSN o dopravním značení.:-)
ČSN 01 8020 (018020)
Dopravní značky na pozemních komunikacích