Avatar uživatele
svobma

kdo má platit zdravotní pojištění v tomhle případě???

chtěl bych se zeptat teď přes zimu jsem byl na ÚP ale našel jsem si brigádu, pracuji na Dohodu o pracovní činnosti a měsíčně budu vydělávat okolo 6 tisíc tak jsem byl z ÚP vyřazen, Teď za leden ale bude má první výplata někde okolo jen 1500kč – 2000kč díky tomu, že jsem nastoupil až později a nevím jak to bude s zdravotním pojištěním zda-li mám požádat zaměstnavatele jestli se mi bude automaticky strhávat nebo budu muset jít na pojišťovnu a být samoplátce…nevím si rady a potřeboval bych poradit co dál, předem Děkuji za každou radu.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, gagaga před 3713 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Reezo

Automaticky se to bere, pokud je to práce na plný úvazek. Podle mě byla chyba nechávat se vyřadit z ÚP. Pokud ti přímo neřekl, že ti to bude hradit, tak si to budeš muset platit sám. Můžeš zvážit přihlásit se znovu na ÚP pokud tě sami nevyřadili. V tom případě by jsi si musel počkat ještě půl roku.

Nejlíp uděláš, když se zeptáš zaměstnavatele, aby jsi si byl jistý jestli máš konat další kroky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Z DPČ se sráží daň z příjmu i zdravotní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Dohoda o provedení práce – DPP
Dohoda o provedení práce – sociální a zdravotní pojištění

Pracovníci na dohodu o provedení práce nejsou nemocensky pojištění – dohoda nezakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tudíž se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.

Dohoda o provedení práce taktéž nezakládá účast na zdravotním pojištění, neodvádí se zdravotní pojištění (pozor – musí být odváděno pojistné alespoň v minimální výši v rámci jiného pracovně právního vztahu, pokud nejde o osobu, za kterou platí pojištění stát, toto však není problém zaměstnavatele uzavírajícího DPP).

Od ledna 2012 však tato podmínka platí pouze u DPP, u kterých vyplacená měsíční částka nepřekročí 10 000,– Kč. Z dohod nad 10 000 korun měsíčně musí zaměstnanec či zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pozor! Jedná se o částku, která bude skutečně zúčtována, nikoli o částku, kterou předpokládá smlouva. Zaměstnavatel bude v těchto případech podávat oznámení o nástupu do zaměstnání OSSZ zpětně, tedy v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém účast na pojištění vznikla. U těchto zaměstnanců navíc přibyla povinnost rozvrhnout pracovní dobu (pro případ pracovní neschopnosti) a také vydat po skončení pracovního poměru potvrzení o zaměstnání.

zdroj: ipodnikatel.cz

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek