Alesh

Kdo má platit rozhlasový poplatek v nájemním bytě?

Situace: někdo má někde trvalé bydliště, v něm je placen rozhlasový poplatek. Pak má další nemovitost např. byt. Byt je obydlen, dotyčný tam má přihlášenou elektřinu na sebe a na základě toho je vyzván doporučeným dopisem, aby platil za rozhlas. Kdo by měl za ten rozhlas platit majitel nebo nájemník? Mně přijde logické, že nájemník, protože nájemník ani nemusí pronajímateli sdělovat, zda má v bytě rádio. Ale jak je to dle zákona?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, měl by ho platit nájemník. Pokud vím, tak rozhlasový poplatek se platí jen jednou. Pokud tedy už platíš na jiném místě, znovu neplať. Dopis rozesílají čas od času na všechny adresy.

Další odpovědi
Kepler

Podle zákona je povinně poplatníkem prakticky každý, kdo vlastní, eventuálně alespoň 1 měsíc užívá televizní nebo rozhlasový přijímač http://www.ce­nyenergie.cz/mu­si-kazdy-odberatel-elektriny-odvadet-koncesionarske-poplatky/#/promo-ele
Podle mého názoru, kdo již za rozhlas a televizi už jednou platí, je koncesionářem. Nezávisí to na počtu přístrojů ani na místě kde jsou užívány.

Dochy

Je to víceméně daňová povinnost. Každý se o své závazky stará sám. Vlastník nemovitosti nemůže vědět zda nájemce má či nemá povinnost poplatek platit, není to jeho starost.

Kepler: „Nezávisí to na počtu přístrojů ani na místě kde jsou užívány.“ to platí jen pro fyzické osoby a dokonce ještě s tím zvýhodněním, že se platí jen jednou za domácnost. Právnické osoby už musí platit za každý kus. (I za každé služební auto s autorádiem)

cukrar

Aleshi, máte pravdu, platí nájemník.