salsa verde

Kdo má na starosti provoz dopravní světelné signalizace ve městě?

Nejlepší odpověď
anonym

Do 90.let to byl Elektropodnik, ten zprivatizovala a.s. Eltodo s německým vlastníkem. Dnes má dominantní postavení a licence na semafory, ty první byly rakouské výroby.
V Praze, Č.Budějovicích a mnoha dalších městech už má monopol na veřejné osvětlení a masivně expaduje do dalších regionů díky zahraničnímu kapitálu.
O údržbu semaforů se mohou sice starat místní firmy, ale stejně musí jezdit na školení do Eltoda a jsou odkázáni kupovat jejich předražené komponenty a náhradní díly.
Příklad, osvětlovací stožár od přímého výrobce stojí 37% finální ceny od Eltoda.
Ale to by bylo dlouhé povídání o dopadech globalizace a zákonů tvrdého kapitalismu.

Další odpovědi
PavelB

Ten komu patri ta konkretni komunikace. Pravdepodobne mesto, ktere to zada nejake firme jako zakazku.

rtepp

Technické služby nebo město.

mj81

V Plzni Správa veřejného statku města Plzně – servisní organizace zřízená městem, která se stará o různé segmenty městského majetku (veřejné osvětlení, ulice, městské lesy a rybníky, …)

Zdroj: www.svsmp.cz/sve­telna-signalizace/

cukrar

Jak ve kterém městě a obci. V Pardubicích technické služby a najímané firmy.

Silnice je podle druhu vlastnictvím státu, kraje a obce. Podle toho taky hlídá městská či státní policie, podle totho se starají i o semafory.