iceT

Kdo komu v dřívějších časech říkával „klempíř“?

Nemyslím zaměstnání.Děkuji.
Doplňuji:
Údajně tak říkali pytláci četníkům za první republiky,nevím ale jestli je to pravda.V knížce by snad nelhali,nebo jo?

Nejlepší odpověď
anonym

Babina naše říkávala,že klempírovala se zdravím,já to chápala tak,že byla chvíli zdravá,pak zase nemocná..tak asi takhle bych to viděla já.

Další odpovědi
Marunka2

Nevím, komu jinému se tak říkalo dřív, než člověku, který pracoval s plechem – stříhá, tvaruje, nýtuje, sklepává atd. atd. Dělá např. okapy, oplechování oken či dveří, střešní krytiny a mnohé další.
Jestli se klempířství přenášelo i na činnosti nesouvisející s výše popsanou, tak snad ve spojitosti s „sklepávání“, „stloukání“. Co myslíte?

Kerberus

Mohlo by to být třeba kvůli tomu,že četník pytlákovi nasadil pouta,klempíř pracoval s plechem, nasazoval okapy,i když pouta zřejmě vyráběl kovář.Někdy se pojmenování přenese třeba jen podle náznaku.Nebo někdo z četníků mohl být původně klempíř,nebo se choval jako klempíř atd.