dust8

Kdo komu kdysi říkal „výsosti“?

Nejlepší odpověď
annas

Komu patří či patřil titul Výsost se dovíte v odkazu

" Výsost (obvykle předchází Jeho nebo Její) je šlechtický, resp. panovnický titul který patřil zejména vévodům.

v českojazyčném prostředí se rozlišují následující

Císařská a královská výsost
Císařská výsost
Královská výsost
Velkovévodská Výsost
Výsost

Kdo se těmito i tituly oslovuje, se dovíte v odkazu

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%BDsost

Slovo výsost pochází od přídavného jména vysoký, podle staroirského úasal, se rozšířilo do jiných jazyků ve významu nahoru.

Staročeský slovník uvádí význam výsost, výsot = výška: u výsost do výšky, ve výšce, co do výšky; vysokost; výsost.

Známé je biblické – „Sláva na výsostech Bohu …. Sláva Boh na nebesích

Od podstatného jména vysoký vznikla slova další vzvýšení, zvýšení ´vyvýšení, vysokost, vznešenost = spojení dosáhnout vysoko – od nést – vznést se atd.

Takže Bůh na nebesích byl nejen vysoko, ale byl vznešený,. Z oblasti biblické s toslovení dostalo do oblasti světské.

Výsost při oslovován týkalo se jedince, který byl ve vysokém postavení, které nabyl, takže se stal vznešeným.

Podle Machkova a Rejzkova Etymologického slovníku.
..
Öslovení titulem Výsosti s uvedenými přívlastky používali ti, kdo se dostali do blízkosti dotyčného.

Bylo to vidět i v některých pohádkách. Dnes patří do etikety., ale ne každý se s některou „Výsostí“ setká.

Další odpovědi
DoTazatel

Výsost je oslovení panovníků – ať mužského nebo ženského pohlaví (Její/Jeho Výsost). Oslovení pro krále, císaře, a jiné panovníky, popř. vévody, -knížete. Samozřejmě se tak oslovuje i nejbližší panovníkova rodina (Matka, strýcové a tety, sourozenci, děti… to jsou ale povětšinou všichni měli být vévodové = princové).

Vévody/vévodkyně je myslím nejnižší v hierarchii, který se tak může oslovit.

Kdo komu? Poddaní panovníkům, vladařům, nejvyšší šlechtě. „Vaše Výsosti…!“

Edison

Vévédům a knížatům náleží oslovení Jasnost, nikoli Výsost. Na to, kterému šlechtickému titulu / postavení náleží jaké oslovení jsou velmi přísná pravidla.

Její / Jeho výsost náleží VÝHRADNĚ královskému / císařskému páru. Pozor, současně mohou být vévody, hrabaty, knížaty… a dalšími.

Zdroj: http://matama­.blog.cz/1005/ti­tulatura-jak-oslovit-slechtice

Rokio

Poddaný člověku s panovnickým titulem (vladaři).

aliendrone

Mno… já se domnívám, že „Jeho/Její Výsost“ se tituluje každý člen PANOVNICKÉ rodiny, přičem pro panující vladaře (král/královna) je výhradně určeno titulování „Jeho/Její Veličenstvo“. ;) :)

DoTazatel

@Edison Vévoda se může oslovovat, jak Výsost, tak Jasnost a stejně tak Milost ;)
Záleží, co je to za Vévodu.

Edison

Jistě, pokud vévoda náleží k vladařově rodině, ale pořád záleží v jakém jsou vztahu. Např. manžel / manželka vladaře bude Výsost. Bratr a bratranec však již nikoli. Jak říkám, je to poměrně složité, ale pevně a jasně dané.

DoTazatel

Jasnost je vlastně jakoby zkratka oslovení „Nejjasnější Výsosti.“ Mají to snad všechny evropské jazyky, angl. např. „Serene Highness.“
Jak uvádí samotná tetka wiki: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jasnost_(pre­dik%C3%A1t)

Panovník se většinou oslovuje královská Výsost, vévoda naopak jen Výsost (pokud to není přímo vládnoucí vévoda, pak by se taky měl oslovovat Královská Výsost).
Kníže se např. může oslovovat jen „Kníže,“ Výsost nebo Jasnost. (Záleží ale taky jak je výraz kníže chápán. Nejčastěji je to ovšem jako vévody, princ). Úplně nejčastější oslovení knížete by měla být „Knížecí Milost“ anebo ta Jasnost.

Členové rodiny (i Vévodové) se mohou dále např. oslovoat Excelence, atd…

DoTazatel

… bratr klidně může být Výsost. TAdy nejde ani tak o vztah jaký má ten vévoda s panovníkem jako spíš v tom, co přesně je to za vévodu, jakou má „funkci.“ Klidně to může být vládnoucí vévoda (kníže) s vlastní zemičkou, či územím ve správě atd…

Dyť je to i na té wikipedii.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%BDsost

Nečetls žádný (historický) román, kde se děj částečně může odehrávat i na Dvoře (např. od Dumase aj)… To je Výsost sem, Výsost tam, Vaše Excelence, Jasnosti a to včetně vévodů a vévodkyŇ, princezen – ať už se jedná od sestry, dcery, tety, nebo přiženěné k vévodům/vévod­kyním.

Edison

Asi máme rozdílné zdroje. Ještě jsem to ověřoval tady u kolegy… No nic…