Rokio

Kdo je z těchto tří osob nejvzdělanější?

  1. osoba – Dalimil horko těžko zvládl základní školu a pak šel pracovat do chráněných dílen, kde pracuje do dnes.
  2. osoba – Bořivoj s problémy absolvoval základní školu speciální a poté šel na praktickou školu, protože byl celkem manuálně zručný, kterou dokončil. Nakonec získal práci dělníka v průmyslovém závodě.
  3. osoba – Božena s dvojkami dokončila základku a dále šla na střední odbornou školu. Dostala se až k maturitě, ale tu nezvládla, a tak skončila se základním vzděláním, a tak začala vykonávat práci švadleny, jelikož to byl její koníček, a tak neměla problém tuto práci získat.

Nejlepší odpověď
ivzez

jiná odpověď

Po právní stránce je to Bořivoj, po praktické Božena,
ovšem vzhledem k právní úpravě má Božena smůlu.

V tvém příkladu chybí, že Božena může vykonávat
práci jakési „pomocné švadleny“, protože pro práci
švadleny nemá kvalifikaci (výuční list).

Další odpovědi
Mc Merkurion

jiná odpověď

… jsou šikovní, vzdělaní maj, stejný, a v určitých oborech maj raděi šikovný než vzdělaný nemehlo …

led

jiná odpověď

Všetci traja sa môžu stať podnikateľmi, pokiaľ sú dostatočne šikovní vo svojom odbore. Na úradničenie a tlačivá sa najmú a zaplatia odborné sily. Tak načo vzdelanie?
PS.
Berte to ako fikciu, nechcem sa dotýkať skutočnej vzdelanosti podnikateľov. Ale poznám aj takých…

Dochy

Ivzez: Myslím, že švadlena je volná živnost a žádné formální vzdělání nepotřebuje. Pokud je dost šikovná aby se uživila, nic by ji nemělo bránit (ať už bude pracovat sama na sebe, nebo jako zaměstnanec – jako zaměstnanec musí přesvědčit zaměstnavatele že umí a v tom formální vzdělání dává výhodu)

ivzez

Máte pravdu.
Domnívala jsem se, že krejčová/švadlena
je živnost řemeslná. Mýlila jsem se.