Kdo je vynálezce americké limonády a receptu na americkou limonádu?

Zajímalo by mě, kdo je vůbec vynálezce americké limonády a receptu na americkou limonádu. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, zda máte na mysli růžovou limonádu, která je je součástí americké kultury déle než grilování v zahradě a koupání v zahradních bazénech.
Zatímco růžové citrony existují (byly poprvé objeveny na typickém citronovém stromu Eureka v roce 1930), původ nápoje byl trochu jiný, tedy jeho růžová barva.

Historie tradiční limonády – směs citronové šťávy, vody a cukru – v Americe souvisí s raným příchodem evropských přistěhovalců a jejich s recepty, které se objevují ve Státech už v 17. století. Ale historie ůžové limonády je trochu novější. V devatenáctém století rostoucí obchod s ledem způsobil, že se led stal oblíbeným doplněním nápojů, více lidí si vychutnávalo sladký, studený nápoj v horkých dnech, dá se říct, že je limonáda „vzrušovala“.
Souviselo to i s putovními cirkusy, kejklíři, neobvyklými čísly, takže i lidé chtěl mít i neobvyklé nápoje.

První verze říká. Rok 1912 – New York Times v nekrologu pro Henry E. Allotta, rodilého Chicagana, který utekl do cirkusu v raném dětství, píše: Allott věřil, že “vymyslel” růžovou limonádu poté, co náhodou upustil hrst červených skořicových bonbónů do kádě tradiční limonády.

Druhou teorií přináší Harvey W. Rootova kniha z roku 1921 The Ways of the Circus: Being the Memories and Adventures of George Conklin Tamer of Lions.

Hrdina George tvrdí, že jeho bratr Pete Conklin přišel s růžovou limonádou v roce 1857 a prodával limonádu v cirkusu. Souvislost s tím, že když vypouštěl vodu z vany, byly v ní jeho růžové punčocháče. Barva ho zaujala a napadlo ho prodávat nápoj jako svou novou “jahodovou limonádu” – zrodila se „hvězda“ mezi limonádami. Limonáda zachutnala a od té doby se tržby zdvojnásobily,” píše Root, ”… a žádný první cirkus nebyl bez růžové limonády.”

Již v roce 1892 má společnost EE Kellogg’s Science in the Kitchen recept na růžovou limonádu, – “půl šálku čerstvých nebo konzervovaných jahod, malin, rybízu, nebo brusinkovou šťávu” namísto skořicových bonbonů nebo uvedené šťávy jsou “růžové” limonády vyrobené z melounu, jahod, malin nebo grenadiny – sladkého sirupu tradičně odvozeného z granátových jablek.
Odstín růžové barvy je odvozený od koncentrované hroznové šťávy nebo extraktu.

ttps://www.smit­hsonianmag.com/his­tory/unusual-origins-pink-lemonade-180960145/

Český recept
https://www.to­precepty.cz/re­cept/2149-americka-limonada/

zjentek

Jak to, že dva lidi otázku nominovat mohli a já už ne? An, nominace!

zjentek

Oprava- nominovat odpověď