Kryšpín

Kdo je vinen malou dobou ledovou v 15. století?

Bylo to nebezpečným způsobem života občanů, nebo sluncem, měsícem?

Nikoliv KDO, ale CO.

Nejlepší odpověď
Kepler

Otázka nezní KDO, ale CO. V době malé doby ledové na to ještě nicotný člověk žádný vliv neměl. Jako příčina se uvažují Milankovičovy cykly, které jsou také považovány za hlavní příčinu posledních dob ledových. Teorií je víc. Počti si zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mal%C3%A1_do­ba_ledov%C3%A1

Další odpovědi
aliendrone

Lidé se neekologicky a obecně nešetrně chovali k přírodě, neznali (natož aby měli!) ani emisní kvóty a vůbec – Greta T. to DOBŘE VÍ. ;) :D :D

ivzez

Byl to Bůh, ale psssst,
někteří zdejší věřící by asi nesouhlasili.

Drap

Bylo to zapříčiněno sopečnou činností.

Pepa25

Těch příčin je víc, ale Keplerem odkazovaný článek je uvádí.