jirka F

Kdo je to v politice ten Nývlt?

Že o něm často v komentářích čtu.

Nejlepší odpověď
marci1

„Tupý“ dvojník. 🙂
Autentickou moc přebírají loutkáři tahající za nitky tupých dvojníků – nývltů.
Častá otázka v soutěžích typu „Chcete být milionářem“ se točí kolem původu slova „robot.“ Pokládá se jaksi za součást obecné vzdělanosti vědět, že ROBOTa dal světu Čech – Josef Čapek. Méně známo ovšem je, odkud se v mezinárodní diplomacii vynořil pojem „nývlt.“ Češi vědí – popularitu fenoménu NÝVLTů má na svědomí dvojice SS (Svěrák – Smoljak), kteří na jeho existenci vystavěli zápletku filmu Jára Cimrman ležící, spící. Dvojník arcivévody Ferdinanda samozřejmě nebyl první prostoduchou loutkou, která si zahrála v kulisách fantasmagorie světového významu. Bohužel, byl jen jedním z mnoha stále přibývajících ozubených koleček, která hýbou mašinérií mezinárodních vztahů našich dnů. Cimrmanovské odhalení Nývlta přišlo v době, kdy význam dvojníků na poli vnitra a diplomacie byl již nepřehlédnutelný, ve finále tzv. Studené války. A dnes? Podívejme se nejdřív domů:
Tzv. „válka proti terorismu“ a s ní spojené neustálé utahování šroubů v zájmu tzv. „maximální bezpečnosti“ odůvodnila vznik pravděpodobného tajného „nývltova dodatku“ přísahy nejvyšších ústavních činitelů: Špičkoví představitelé vlády a parlamentu převzetím funkce automaticky souhlasí s tím, že je bude podle potřeby zastupovat dvojník – tzv. nývlt. Kdy? Podle jaké a čí potřeby?

A kdo o tom rozhoduje? Těžko říct.

Zdroj: https://vimmer­.blog.idnes.cz/blog­.aspx?c=202516

Další odpovědi
seraphico

Takového politika neznám. Ale zkusil bych se rovnou zeptat v těch komentářích.

Můžeš sem hodit odkaz na takový komentář? Je možné, že to bude jenom všemi „oblíbený“ troll a někteří mu to dávají „sežrat“.

Čecho_slovák

Jsou dva Nývltové. Jiří a Pavel. Oba sponzorují některé politické strany.