Kdo je to písničkář?

Uve´dte také prosím písničkáře, který ještě žije a je docela známí

Nejlepší odpověď
annas

Písničkář nebo písničkářka je takový hudební tvůrce, který si své vlastní jednoduché hudební skladbičky zvané písničky kompletně tvoří sám vlastními silami (svépomocí). Písničkář je tedy zároveň autorem hudby i textu své písně, je tedy sám sobě jak hudebním skladatelem tak i textařem, kromě toho obvykle bývá i jejich prvním a někdy i jediným interpretem. Hovoříme zde o činnosti také zvané písničkářství.

Jaromír Nohavica, bří Nedvědové, Vlasta Rédl, Radůza, Pepa Nos atd.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%AD­sni%C4%8Dk%C3%A1%C5%99

Další odpovědi
hanulka11

mě napají tito tři jinak mě honem nikdo nenapadá-Pavel Dobeš, Jiří Dědeček, Jan Burian
napíší si text i hudbu a pak to i zazpívají

Drap

Tvůrce písniček, ktzerý je většinou i sám zpívá. Nohavica, Plíhal

barnajka

Nedokážu ti to říct odborně, ale: písničkář je v první řadě nekomerční umělec. Je to člověk, který zpívá a ke svým písničkám si sám píše texty. Jeho projev nemusí být po technické stránce dokonalý – u písničkářů není důležitý JAK zpívá, ale CO zpívá. Jinak řečeno – nejde o formu, ale o obsah :) Písničkářův cíl není oslovit masy „tupých ovcí“, jeho písničky nebývají prvoplánově chytlavý a ani nepotřebují být ozdobeny milionem „kudrlinek“ – písničkáři většinou stačí jen jeho hlas a kytara, nic víc nepotřebuje. Písničkář často bývá tak trošku podivín, samotář, svoje soukromí si pečlivě hlídá, nemá potřebu plnit titulní stránky bulváru. Zatímco kdejaká komerční hvězdička by nikdy nehrála pro poloprázdný kulturák (je to přece pod její úroveň!!!), písničkáři není zatěžko vystoupit klidně i pro 10-hlavý publikum. Písničkáři nejde o zisk, ale o předání „poselství“ a radosti z hudby. Komerční umělci většinou jen interpretují myšlenky, nápady a pocity jiných, tj. málokterý komerční zpěvák si komplet celou tvorbu dělá sám – text mu napíše vyhlášený profesionální textař, hudbu složí profesionální skladatel…zpěvák to jen odzpívá a my mu na to skočíme :) To písničkářova tvorba vychází z jeho nitra – jsou to jeho vlastní pocity, jeho životní zpověď. Všimni si, že drtivá většina písničkářů spadá do škatulky folk/country. Neumím si představit písničkáře-metalistu nebo „dechovkáře“… a pop obecně zase platí za synonymum komerce, takže v popových vodách těch poctivých písničkářů taky moc nenajdeš. Ale svým způsobem můžeme za zvláštní druh písničkářství považovat i rap a hip-hop :)

A k těm jménům: většinu těch hlavních už tu vyjmenovali kolegové :) Já bych teda snad jen doplnila pár jmen zahraničních: mezi ty nejlepší a nejznámější patří určitě Bob Dylan, Leonard Cohen, Paul Simon, Cat Stevens (dnes vystupuje pod jménem Yusuf, příp. Yusuf Islam), Lou Reed. Z mladší generace bych vypíchla skotskou písničkářku Amy Macdonald – je jí teprve 24, ale je vážně skvělá! :)
Mě osobně poslední dobou dost bere Kari Bremnes – je z Norska, u nás prakticky neznámá, ale je zajímavá, líbí se mi její hlas. Jestli chceš, mrkni na ni. Já mám hrozně ráda „Alle vet jo det“. Tahle písnička je sice cover verze, ale je na ní krásně vidět celý Karin hlasový rejstřík :))

http://www.you­tube.com/watch?v=6F1E­nYfSofc

slad08

Písničkář je člověk, který si sám skládá písně a specializuje se na vlastní žánr. Je to autor hudby i textu.
Např.: Pavel Dobeš, Tomáš Klus, Martin stropnický, Xindl X …