Jikra

Kdo je to „našinec“?

Vážení, v šedé liště i na „gůglu“ jsou spousty našinců. Ale kdy a kde se ten výraz vzal a z čeho pochází a koho se týká? Budu usínat s dobrým pocitem že jsem taky našinec? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Stč . našinec = náš člověk, jeden z nás, der Unsrige; . staroslověnsky . našinъ ;

Jak je vidět, původ od zájmena náš – našský, načinský = domácí.

V současné češtině = člověk našeho druhu – téhož smýšlení, postavení, původu apod.

Staročeský, etymologický a SSC.

Další odpovědi
hanulka11

Já si myslím, že našinec je ten kdo se narodil a žije ve své vlasti .Tak dobrou noc:D:D:D Jestli je to špatně tak promiň, zda se budeš převalovat.
Doplňuji:
Každý v té své – "naší vlasti …od toho našinec " jinak by byl cizinec , ne?

Pájo

Našinci?

Ty jsou od nás… ty asi ani neznáš… !

:D

fcoop

Našinec – to se dá lehce pochopit.
Co by ale mohl být „vašinec“?

annas

Stačí zaměnit písmenko a máme jiné slovo. Vašinec = váš člověk, stoupenec. Je lepší našinec, nebo vašinec?… Asociace?

Neb velikému vašinci dáno jest zjevení :=))

Damiana

To bude ten cizinec:-) pak zbývá ještě „myšinec“…:-)

annas

Myšinec se může objevit tam, když se někdo o něco nestará..... Určitě se jich najde dost – :))

Pájo

a u rybníka z bláta roste orobinec…
:D