fifo

Kdo je to -mačista?

Doplňuji:
Mélo by to mít něco s čistotou, úklidem.

Nejlepší odpověď
annas

macho – mačo (pozor na další výraz máčo – má jiný původ). – odvozený výraz mačista = člověk, který se cítí nadřazený ženám. Výraz pochází ze španělštiny – macho = příbuzný, příbuzné s latinským masculinus t/v; dnes běžný význam pochází ze slovníku feministek, stejně tak machismus – nadřazené mužské chování.

SNČ

Takže mačista je ten, kdo se chová jako mačo, tedy cítí se nadřazený nad ženami, nepomáhá v domácnosti, protože praní, vaření, žehlení, úklid atd. považuje za ženské práce. Ale nezajímají ho ani tzv. práce mužské, přece i na to jsou „jiní“, třeba v servisu …

Doplňuji:
Všimla jsem si, že otázka už byla položená.
Citace ze Slovníku cizích slov
machismus, machizmus
Výrazně vystavovaná nebo přehnaná mužnost. Jako postoj machizmus se pohybuje v rozmezí od osobního pocitu mužnosti až po krajní mužský šovinizmus. V mnoha kulturách přitom machismus je přijatelný ba i očekávaný.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-kdyz-se-o-nekom-rika-ze-je-macista---
--

Machista, nikoliv mačista, je stoupenec filozofie. Jde o tzv. empirokriticismus = machismus, filosofický názor Ernsta Macha, zvláštní odrůdu pozitvismu.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Er­nst_Mach

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovnik/pis­meno/_/stranka/1275

machismus (= machismus) – filozofický směr, forma pozitivismu konce 19. století spjatá s krizí ve fyzice

machismus (= mačizmus) – nadměrné zdůrazňování maskulinity; mužský šovinismus;

Další odpovědi
ponovotny

bude to pravděpodobně ze Španělského základu macho (mačo), což je ve významu něco jako chlapák, nebo samec. Tedy je to člověk, který má znaky jako např. je agresivní, prohání sukně apod., nebo se takový snaží být. K souvislosti k úklidu- macho by za sebe nechal uklidit (ženu).

Drap

Postava z filmu

TGMasaryk

Mačista – nejspíš bojovník s mačetou /ale není to spisovné/

arygnoc

machista [vyslovuje sa mačista]
● stúpenec machizmu.

machizmus
● (podľa Ernesta Macha) idealistický smer vo filozofii a v teoretickej fyzike z konca 19. storočia.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=machis­ta
http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=machiz­mus

ponovotny

arygnoc- to je sice pravda, ale zapoměls dodat jakou to má souvislost s úklidem a čistotou ;)

annas

Stoupenec filozofie je machista, nikoliv mačista.

ponovotny

to je pravda, málem mě ten arygnoc zblbnul

ponovotny

Drap- tvoje odpověď mi připoměla dětství, když jsem byl na pionýrském táboře a měli jsme tam hru. Běželi jsme lesem po fáborkách a vždycky po někakým čase jsme našli poklad s otázkou na kterou jsme odpověděli do papíru co jsme nesli ssebou a běželi dál. Byla tam jedna otázka „co je to azimut“ a holky z druhého oddílu odpověděli, že je to televizní pořad o vojácích. ;)