kdo je to kotrmelína

nikde nemohu najít význam tohoto slova

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem v Naší řeči původ slova kotrmelec – mor. kobeltovať = strkati, třásti, lomcovati čím, něm. kobolden — dělati kotrmelce, jež bylo významovým základem pro něm. Kobold – skřítek, klevetění (mor. kobeltovať = klevetiti, mor. kobeltnica = klevetnice.
Kotrmelína = pojmenování neposedné a upovídané ženy, dívky. Proto byla zřejmě takto pojmenovaná i zlobivá víla z pohádky, jak uvedl Quentos.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3233

Další odpovědi
quentos

původně zlobivá víla z pohádky – s velkým K, dnes s malým obecně pojmenování (nijak zlomyslné) pro zlobivou holku ;{)=

srov. zdroj

Zdroj: www.csfd.cz/fil­m/222186-pohadky-z-lipovych-spalicku/

EKSOT123

K tomu kotrmelci: kobolden sice zní podobně, ale jen hodně vzdáleně. Stejně jako některá další synonyma v německých dialektech. Ale úplně laicky bych tipoval, že původ bude spíš slovanský. Z podobných slov dělat kotrmelce chorvatsky kotrljati se, srbsky котрљати се, rusky кувыркаться, měně podobné polsky koziołkować, česky také metat kozelce (zkroucený do kozelce), kotoul latinsky tortamque…? Nebo nějaká souvislost s pohybem (mlít se) a kotrčem (houba ve tvaru chuchvalce)?