Avatar uživatele
zjentek

Kdo je to „gramatický nácek“?

Doplňuji:
dudu: nechápu ..jako že gramatickej fašoun je analfabet s výtečnou češtinou?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, marci1 před 3557 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Spojení jsem neslyšela, ale určitě je to člověk, který opravuje gramatické chyby – shodu, skloňování, stylizaci atd. . Podle názvu gramatický by se opravy neměly týkat pravopisných chyb – ty souvisejí jen s pravopisem podle PČP, zatímco gramatické chyby s pravidly mluvnice mluvnice (gramatiky).
-
Nácek – nespisovný výraz – „analogická podoba k německému Nazi Ignatius), které se po třicetileté válce objevilo na venkově a stalo se hanlivým označením pro hloupé či nemotorné lidi.( podobně jako naše Matěj, Kuba) ; s tímto podtextem se Nazi začalo používat ve 20. letech 20. st. jako posměšné zkrácení z Nationalsoci­alismus – podle staršího něm. Soci = český socan.“

Podle Slovníku nespisovné češtiny.

Zřejmě se tento výraz znova oživil.
Doplňuji:

Cjtěla jsem opravit původní definici, ale omylem jsem odeslala.

Z definice výrazu nácekvyplývá, že jde o jedince, který gramatické chyby dělá, nikoliv opravuje.

Jinak diskuse

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lukyn0

Ten co rád opravuje sebemenší gramatický chyby.
Doplňuji:
Třeba já tu hned v odpovědi mám menší chybu – gramatický místo gramatické (spisovnost).

Upravil/a: Lukyn0

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
talka

SOUHLAS s annas Z definice výrazu nácek vyplývá, že jde o jedince, který gramatické chyby DĚLÁ, nikoliv OPRAVUJE

To: Nevíteto?: (mimo toto téma) normálně slušně upozorním na chybu, ale málokdo to přijme kladně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Tak to by jsi měl vysvětli snad ty. Ty to zde používáš !!!!!!

Zum, zum, zum ...........

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Gramatický nácek je člověk, který přehnaně „napadá“ ostatní za syntax, gramatické chyby. Daleko horší ovšem je, že lidé neovládají pravopis a hlavně to, že pravopisné chyby dělají schválně. Místo -i- píší -y- a naopak. „Trhá to oči“. Asi je to součást trollování. Představuji si vždy někoho, kdo píše schválně jiné -i-, jak píše životopis, žádost o půjčku, čestné prohlášení ap. Držím jim palce ! 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Opak analfabeta a nejen gramatického.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nevíteto?

Někdo, kdo se do druhých naváží za gramatické chybi 🙂, někdy se ani nevyjádří k tématu, jenom zjebe toho kdo udělal chybu, popřípadě mu za to nadává a zakládá svůj úsudek o druhých (např. o jejich inteligenci, schopnosti) pouze na tom jestli píší správně, neustále číhá a čeká až někdo udělá gramatickou chybu, aby mu to mohl „dát sežrat“. 🙂
Nejde o normální slušné upozornění na chybu.
Doplňuji:
Talka: Jo, to se často stává, ale to jsem nemyslela. Zkusím dát příklad. Gramatický nacismus: Ty jsi zřejmě úplný ....., když neumíš napsat ani jednu větu správně, ty negramotný ......! (g. nacista za to ostatní většinou přímo napadá a staví na tom veškeré svoje mínění)

Upravil/a: Nevíteto?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Gramatický „nácíček“ je např. má mladší dcera …:)))

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

talka: ne ne, nácek chyby opravuje ..z definice výrazu nácek vyplývá, že ten pravidla nastoluje, tudíž stará pravidla (chyby) opravuje ,)

před 3556 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

mosoj: já? Dovol, abych se zasmál ..čti:
http://cilichi­li.cz/blog/17-priznaku-toho-ze-jste-jazykovy-nacek/

před 3557 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

LukynO, takže seš nácek, viď?

před 3557 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek