Avatar uživatele
Bronzový

Kdo je to dosídlenec?

"v roce 1950 zde žilo 87 obyvatel, částečně dosídlenců"

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Dosídlenec či osídlenec je ten, , kdo u nás osidloval pohraničí po r.. 1945 Jinak obecně, např. kdo se stěhuje na nějaké území, z něhož odešli nebo byli vyhnáni tamější obyvatelé.
---
Jak vypadalo osidlování či dosidlování v 50. letech v pohraničí, kam po odchodu Němců přišli lidé z vnitrozemí, se dovíte z románůNástup a Bitva od V. Řezáče. . Jde o černobílý obraz toho, jak se chovali noví osídlenci, kterří měli zabezpečit hosp. rozvoj vysídlených oblastí,. Byli to lidé různí - nadšení a poctiví, ale i nečestní.

Jako polemika s těmti romány vznikl románu Město na hranici od K. Ptáčníka.
Autor odhaluje chaotičnost, drsnost, brutalitu. Jeho hrdinové neprojevují kladné úmysly ani vlastenectví - jejich cíl: :prostřílet si cestu, existenčně si polepšit…….., takže někteří se stali "zlatiokopy".

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Někdo, kde se do dané lokality přistěhoval (nebo byl přistěhován), tento termín se používá při ´hromadném´ přesidlování.
;-)
Např. z oblasti Sudet byly po 2. WW nejprve vysídleni Němci, posléze dosídleni lidé ´odkudkoli´.


Avatar uživatele
Bronzový

Ještě doplním, že dosídlení (odchod od pohraničí) někdy, hlavně na Moravě, probíhalo tak, že třeba několik desítek lidí z jedné vesnice ve vnitrozemí se přestěhovalo do jedné vesnice v pohraničí, např. na Šumpersku nebo Znojemsku ...


Avatar uživatele
Bronzový

Člověk, který se po druhé světové válce přestěhoval do Sudet do domu po Němcích. Bylo to za velmi výhodných podmínek, takže se tam často stěhovaly různé podivné existence, které by ve vnitrozemí neměly šanci se uchytit.


Avatar uživatele
Zlatý

Dosídlenci byli vlastně tzv. "novodobí sedláci". Venkov v pohraničí byl po válce ve velmi katastrofálním stavu a tak vláda rozhodla o dosídlení pohraničí. Každý dosídlenec měl právo na přidělení domku či usedlosti za velmi nízkou přídělovou cenu a maximálně třinácti hektarů půdy, kterou ovšem musel vnést do družstva. Dosídlovací akce měly vést k obnově JZD. Pokud dosídlenec nevlastnil žádný dobytek, obdržel zdarma jednu krávu. Mohl žádat o úvěr u banky na nízký úrok, novomanželé dostávali nábytek v určité ceně a všem dosídlencům se hradily náklady spojené s přestěhováním. Stačilo vydržet v pohraničí nejméně tři roky.
Doplňuji:
http://cs.wikipedia.org/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

marci1 > nerozumím tomu, jak dosídlovací akce měly sloužit k obnově JZD. Copak v pohraničí, po odsunu Němců byla nějaká JZD?

Avatar uživatele
Zlatý

led

jjj123456789 s vašim výrokom:
"takže se tam často stěhovaly různé podivné existence, které by ve vnitrozemí neměly šanci se uchytit."
nemôžem súhlasiť, neboli tam len "různé podivné existence, které by ve vnitrozemí neměly šanci se uchytit", ale aj mnoho kvalifikovaných čestných ľudí. Nemožno všetkých hádzať do jedného vreca, zjavne celú vtedajšiu situáciu poznáte len sprostredkovane.

Avatar uživatele
Bronzový

petra15

Nejen, ze má pravdu, ale dodnes je následkem toho v Sudetech ponekud jiné obyvatelstvo - více kriminality a nepoctivosti, nez ve vnitrozemí. Zádný Prazák nechce chalupu na severu - vsichni chtejí do jizních Cech...:-)

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

Žádný pražák nechce chalupu na severu, asi proto je jich Kytlice plná.

Avatar uživatele
Bronzový

petra15

no jen se zeptej Prazáku, co mají chalupy na severu, jestli by menili za jih...:-)
ta kriminalita je na severu jednoduse daleko vetsí:-)

Avatar uživatele
Stříbrný

Mc Merkurion

v jižních Čechách je krásně,na severu je akorát smog...

Avatar uživatele
Bronzový

petra15

...smog, potomci(v tretí generaci) alkoholiku, bezdomovcu a chudiny. A Cikáni:-)

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Formulace "často" není v rozporu "i mnoho ...". Nejde o házení do jednoho pytle, ale o nadprůměrný podíl takových lidí. Následky jsou patrné dodnes: podíl sociopatologických jevů je v Sudetech vyšší než na zbytku území.

Avatar uživatele
Bronzový

petra15

Je to pravda. Na sever sel jen ten, co nemel strechu nad hlavou -a to ted myslím nejslusneji, jak jen mohu...nahrnula se tam pekná chasa...:-)xD

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

Taky tam nedobrovolně šli sedláci ze středních a východních čech, kteří nechtěli do JZD.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.