bolak

Kdo je to andělíčkář?

„odvezl jsem slečnu bepkok domů a zavolal andělíčkáře, ráno ji vyzvedne..“

Nejlepší odpověď
annas

Upřesňuji odpověď orwella.

Existovaly výrazy andělíčkář a andělíčkářka. Takže v tvém dotazu někdo zavolal doktora, NIKOLIV babku.

  1. Andělíčkář = lékař, který prováděl ilegální potraty.
  2. Andělíčkářka = žena provádějící (ilegální) potraty.

Původ 2 z německého Engelmalcherin t/v Engel = anděl, machen = dělat. Doslova poslat dušičky mezi anděly. Původně označení ženy, ke které dávaly do péče děti (neprovdané) pracující ženy.
Andělíčkářka, která se starala o děti, dostala jednorázový obnos, protot se snažila pak dětí nějak zbavit – např. jejich opakovaným zpocením a následným vystavením chladu . Odtud pak označení ženy, provádějící potraty (snad častěji v rakouské němčině) ; tuto činnost prováděly často porodní asistentky.; v něm. krim. slangu Engelmacher někdy označuje střelnou zbraň.

Podle Slovníku nespisovné češtiny, kolektiv autorů.

Další odpovědi
orwell

Co já vím, tak „andělíčkářky“ byly babky, co prováděly ilegálně potraty.

anonym

Chtěla bych doplnit odpověď Václava Havla a Dagmar Veškrnové:

Anděličkářství bylo spíš ženské řemeslo.

Pánbičkáři byli převážně sirotci…