Damiana

Kdo je tajemný Ondřej Davídek, který podle Wiki založil značku Louis Vuitton?

S chutí jsme se zasmála, když jsem teď na Wikipedii zjistila, že mou milovanou značku Louis Vuitton založil „ve skutečnosti“ – mě do té doby neznámý návrhář – Ondřej Davídek!
(Chudák pan Louis Vuitton…:-()
Česká Wiki se sice „zašťiťuje“ tím, že je článek přeložen z té anglické, ale když si link rozliknete, Ondřej Davídek nikde. Ahá!
Kde se tedy vzal? Kdo je to? Nový Cimrman v oblasti módy?
Nebo jen na Wiki nepřemýšlí nad tím, co píší? Jasně, chybka se stane, ale to opravdu někomu nedocvakne, že francouzskou firmu, která se jmenuje podle svého zakladatele, mohl sotva založit nějaký monseigneur Davídek?

Čtěte odstavec Základní informace…
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lou­is_Vuitton#Z.C3­.A1kladn.C3.AD_in­formace
Doplňuji:
Takže je skutečně možné, aby někdo záměrně (a zcela vandalsky) poškodil informace na Wikipedii a nikdo tu novou (jeho) úpravu neschválil před tím, než se skutečně dostane na server? To snad ne…

Nejlepší odpověď
annas

Zde je francouzský originál

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://en­.wikipedia.or­g/wiki/Louis_Vu­itton&prev=/se­arch%3Fq%3DLou­is%2BVuitton%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3D8aS%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

Další odpovědi
Matthew

:) Je tam takové tlačítko s názvem EDITOVAT* A tam může kdokoliv a cokoliv dělat s tím článkem ;) a pokud to zrovna nikdo nezkontroluje, tak to tam i také zůstane ;) Takže si jenom někdo mohl dělat srandu :) Takových paskvilů už jsem našel na wiki víc :)
Doplňuji:
Při tak rozsáhlé databázi všech těch článků, si myslím že by se to opravdu mohlo dostat na server ještě předtím než by to nějak schválil nebo ověřil.

viz: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mi­lan_Čurda :)

Drap

V oděvním průmyslu to neni až tak nic nezvyklého.Svého času jsem se docela dost seznámil se zákulisím jedné oděvní značky. Firma byla registrována ve Švývarsku ,pod italským jménem, majiteli byli rusové, část zboží se vyráběla u nýs a distribuovala se převážně do USA, arabských zemí, část do Evropy a Ruska

annas

Chtěla jsem odkaz vložit do diskuze, omylem vložila jako odpověď.

Damiana

V pohodě:-) Dík:-)

Matthew

:) Je tam takové tlačítko s názvem EDITOVAT* A tam může kdokoliv a cokoliv dělat s tím článkem ;) a pokud to zrovna nikdo nezkontroluje, tak to tam i také zůstane ;) Takže si jenom někdo mohl dělat srandu :) Takových paskvilů už jsem našel na wiki víc :)

Damiana

Díky. O té editaci vím, jen mě jaksi při mé povaze nestačilo napadnout, že je někdo tak pitomý. Opět poućení. Tak to je docela blbá legrace. Možná až vandalismus. Tím pádem pozbývá kvalita Wikipedie, ale zároveň se přidělává jejich zaměstnancům práce. Škoda.

Matthew

Tak tenhle koncept wikipedie (editovat články) znám už od první chvíle, kdy jsem stránky navštívil
(cca 6 let zpět :) Nevím jestli tomu bylo dříve nějak jinak :) Už jsem pár článků sám opravoval, protože se tam nacházeli opravdu nesmyslné informace.

Navíc, wikipedie nefunguje podle mě na styl, že když někdo napíše článek třeba ve francouzské verzi, tak se dá rovnou do české, a tím by mohli vznikat právě některé chyby kvůli nekvalitnímu překladu. Ale tak tomu není, protože už jsem taky našel řadu článků v cizích jazycích, ale v českém o nich nebyla ani zmínka ;)

Takže to je asi o těch lidech :)

Damiana

Také jsem s wiki měla již něco do činění, ale jestli tohle má být vtip nebo recese, tak to prostě nechápu. Máš pravdu, je to o lidech:-)

Damiana

Drap: No tak to tady se sakra pleteš! Tohle je také „jiná liga“:-)
Znám podrobně historii této fenomenální značky, jsem sběratelkou jejich výrobků, byla jsem několikrát pozvána nejen na jejich přehlídky, ale i do muzea Vuitton a mohu tě ubezpečit, že značku Louis Vuitton založil skutečně Louis Vuitton! Ve svých čtrnácti letech přišel jako brašnářský tovaryš z Anchay do Paříže, pěšky ušel cestu dlouhou čtyřista kilometrů. Po dvou letech tovaryšství v pařížské dílně u mistra Maréchala bylo jasné, že se osvědčil a po vyučení tam zůstal pracovat. V roce 1854 Louis Vuitton založil svou vlastní firmu na 4 Rue Neuve des Capucines nedaleko náměstí Vendóme a zároveň se i oženil. Rodina pokračuje v tradici dodnes.

anonym

Davídek- nedavídek…jedná se o rodinnou firmu s dlouholetou tradicí. Přesně jak píšeš. Když vidím, jak teta Wiki doplňuje informace, pojala mě už kdysi tak trochu nedůvěra. 🙂

Damiana

Asi tak…:-)