Kelt

Kdo je skutečný tvůrce? Komu patří autorství?

Mnoho slavných sochařů vytvořilo mnoho děl, ale tito lidé měli většinou dílnu, kde pracovali učni a další pomocníci. Stejné je to například s nějakým výzkumným úkolem, někdo má nápad a jiný to realizuje. Má takový člověk právo být uvedený jako spoluautor? U nějaké sochy, kterou zhotovil Rafael to asi nedokážeme, že sochu vytesal nějaký Antonio, ale když nějaký student dělá práci pod vedením nějakého pracovníka a ten pracovník jeho práci využije a jméno studenta neuvede, je to správné?

Odpovědi
ivzez

To je těžká otázka a posuzování by nebylo snadné.
Já bych za autora považovala autora myšlenky
(nebo nápadu), bez níž by žádné dílo nevzniklo.

Student pracující pod vedením nějakého pracovníka bude
mít na výsledku nějaký podíl, ale původní nápad
pravděpodobně (i když ani to nelze vyloučit) nebyl jeho.

Zajímavé je to i z pracovně právního hlediska. Řada firem
sjednává už v pracovní smlouvě, že to co zaměstnanec
vytvoří/napro­gramuje, … bude patřit firmě, že veškerá práva
k vzniklému dílu bude vlastnit firma.

Podle mne to ale takto není úplně v pořádku.
Autorem je ten, kdo dílo vytvoří – zaměstnanec, který firmě
může za určitých podmínek určitá/některá práva přenechat
(autorství se ale podle mne zříci nemůže).