annas

Kdo je autorem slov: „Stát jsem já?“ Jak se tomuto panovníkovi také říkalo? Proč?

Kromě jiného proslul obrovskou chutí k jídlu. Jakým způsobem lékaři postupně působili proti jeho obžerství a tloustnutí?

Nejlepší odpověď
vagra

„Přijíždí Král Slunce!“ hlásil trubač na zámku Versailles a všechno se dalo do pohybu. Sloužící si upravili své uniformy, služebné načechraly urozeným paním sukně a jedna z nich rukávem přetřela blýskající se zlacení královského trůnu, na který měl usednout král Francie a Navarry Ludvík XIV.

Zdroj: http://alik.id­nes.cz/den-v-zivote-krale-slunce-0hl-/alik-alikoviny.asp?c=A100903_­150724_alik-alikoviny_jtr

Další odpovědi
hanulka11

Král Slunce Ludvík XIV. („Stát jsem já!“) vládl Francii 73 let (zemř. 1715). Navzdory
tomu, že Ludvík byl v podstatě člověkem malým, malicherným, ješitným a rozmařilým,
je druhá polovina 17. století
nazývána epochou Ludvíka XIV., za
jeho vlády tvořili Moliére, Racin,
Corneille, vědecké myšlení bylo
ovlivněno Descartesem, ve Francii
působili výjimečné vědecké mozky
Leibniz a Huygens a Ludvíkova
vláda (se všemi avantýrami)
inspirovala romanopisce a později
filmové scénáristy
Doplňuji:
Král slunce proto, peorože si dal slunce do znaku

Teprve v 55 letech věku na zákrok svých lékařů král upustil od nemírného obžerství, snížil dávky, uvolnil místo i bílým masům, zelenině a ovoci a přešel také na lehčí bílá vína. Přesto, že byl jen prostřední výšky a nosil vysoké podpatky, aby působil vyšší, do pokročilejšího věku budil dojem jen statnějšího, nikoliv tlustého. Vliv na to měli nepochybně i jeho krejčí.

Teprve ke stáru se králův zdravotní stav zhoršil, díky pokročilé syfilitidě mu scházelo téměř úplně horní měkké patro, ale i tak se dožil 77 let a mohl se pochlubit tím, že z toho plných sedmdesát dva let panoval, nejdéle ve francouzské historii

Zdroj: http://www.spstr­.pilsedu.cz/o­sobnistranky/jo­sef_gruber/clan­ky/versaill.pdf

anonym

Myslím si, že řekl „Stát to jsem já“