Avatar uživatele
annas

Kdo je autorem slov: „Stát jsem já?“ Jak se tomuto panovníkovi také říkalo? Proč?

Kromě jiného proslul obrovskou chutí k jídlu. Jakým způsobem lékaři postupně působili proti jeho obžerství a tloustnutí?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? vagra, gnr54, rynek878 před 4825 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

„Přijíždí Král Slunce!“ hlásil trubač na zámku Versailles a všechno se dalo do pohybu. Sloužící si upravili své uniformy, služebné načechraly urozeným paním sukně a jedna z nich rukávem přetřela blýskající se zlacení královského trůnu, na který měl usednout král Francie a Navarry Ludvík XIV.

Zdroj: http://alik.id­nes.cz/den-v-zivote-krale-slunce-0hl-/alik-alikoviny.asp?c=A100903_­150724_alik-alikoviny_jtr

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

Král Slunce Ludvík XIV. („Stát jsem já!“) vládl Francii 73 let (zemř. 1715). Navzdory
tomu, že Ludvík byl v podstatě člověkem malým, malicherným, ješitným a rozmařilým,
je druhá polovina 17. století
nazývána epochou Ludvíka XIV., za
jeho vlády tvořili Moliére, Racin,
Corneille, vědecké myšlení bylo
ovlivněno Descartesem, ve Francii
působili výjimečné vědecké mozky
Leibniz a Huygens a Ludvíkova
vláda (se všemi avantýrami)
inspirovala romanopisce a později
filmové scénáristy
Doplňuji:
Král slunce proto, peorože si dal slunce do znaku

Teprve v 55 letech věku na zákrok svých lékařů král upustil od nemírného obžerství, snížil dávky, uvolnil místo i bílým masům, zelenině a ovoci a přešel také na lehčí bílá vína. Přesto, že byl jen prostřední výšky a nosil vysoké podpatky, aby působil vyšší, do pokročilejšího věku budil dojem jen statnějšího, nikoliv tlustého. Vliv na to měli nepochybně i jeho krejčí.

Teprve ke stáru se králův zdravotní stav zhoršil, díky pokročilé syfilitidě mu scházelo téměř úplně horní měkké patro, ale i tak se dožil 77 let a mohl se pochlubit tím, že z toho plných sedmdesát dva let panoval, nejdéle ve francouzské historii

Zdroj: http://www.spstr­.pilsedu.cz/o­sobnistranky/jo­sef_gruber/clan­ky/versaill.pdf

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Myslím si, že řekl „Stát to jsem já“

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek