annas

Kdo je autorem románu Hrozny hněvu?

Kde se vzalo spojení „hrozny hněvu“.
Který další román má mýtický název? Byl zfilmovaný.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Steinbeck John napsal román- jeho název má sdělovat, že v lidech vzklíčil a vyrostl hluboký hněv;
film John Ford r.1940– prý tak pěkně nemapuje příběh -kniha je lepší.

www.psychoweb­.cz/.../hrozny-hnevu--j--steinbeck--ctenarsky-denik-obsah-knihy/ – Archiv

další román se jmenuje Klubko zmijí

Další odpovědi
vagra

Snad jen doplním,že spojení- Hrozny hněvu,má svůj původ v Bibli.

  • Růže pro nás znamená vděčnost – víno zase obdobně radost. Ovšem několik biblických obrazů hovoří o pití z kalichu trestu – jakoby moštování nezralých hroznů či podání usazenin k pití.

Člověk musí podstoupit hněv, jakoby byl nucen se nalokat, utopit v soužení.
Ne biblický, avšak mystický (a dokonce skutečný) obraz představuje Krista v lisu, který je tlačen křížem a z něhož vytéká jeho krev. Kristova krev/víno se stala usmířením; zastavuje hněv, spravedlivý trest, následky hříchu či jak tomu chceme říkat – žádný zločinec po svém obrácení nemusí pro Kristovu krev „sklízet úrodu hněvu“.

Doplňuji:
Zapoměl jsem dodat,že zfilmován byl i stejnojmený román Johna Steinbecka-Na východ od ráje.
Můžeme v něm sledovat několik biblických paralel. V knize Genesis se například Kain stává psancem. V knize
Na východ od ráje je to Adam, kdo stráví několik let jako tulák a nakonec se stává psancem po útěku z vězení.
několik různých zdrojů-např-http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Na_v%C3%B­Dchod_od_r%C3%A1je

Zdroj: http://www.ka­tolik.cz/otaz­ky/ot.asp?ot=2091