Zvědavý

Kdo je autorem citátu : Kdo umí umí, kdo neumí učí?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že jde o upravenou verzi slov G. B. Shawa, jehož slova znám..
„Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí.“

Stejně Murphy uváděl různá rčení atd., která e týkají chybovosti či selhání člověka. Tato slova jsem neznala – http://citaty­.net/murphyho-zakony/.

„Kdo něco umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí. Kdo to neumí učit, ten to řídí.“

Doplňuji:
Zajímalo mě, kdy G. B. Shaw slova uvedl. Našla jsem v anglickém zdroji.

http://www.phra­ses.org.uk/me­anings/176500­.html

Kdo může, dělá; ten, kdo nemůže, učí:

Jde o kritiku učitelské profese. Slova G. B. Shawa souvisejí s jeho filozofickou hrou Člověk a Nadčlověk z r. 1903. Píše o zrození nadčlověka, který by měl takové charakterové vlastnosti, jež jsou důležité pro budoucnost světa Špatný výběr jedince (jakéhosi učitele) může mít vliv na celou společnost..

Není jasné, zda jeho slova byla upravena později podle písně Boba Dylana – jen „zparchantělej nás učí“.

Vysvětlení poskytne další S. citát:
„Mozek blbce (blázna) přetaví filosofii v slabomyslnost, vědu v pověru a umění v puntičkářství.“

Dá se to pochopit. „Průměrný učitel vypráví. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje" (Ch. F. Browne)

Různé citáty o učitelích – kladné i záporné – svědčí o zkušenostech s učiteli.

Další odpovědi
marci1

Je to asi zkomolenina výroku G.B.Shawa. Byl to hanlivý výrok pro učitele. Nejnovější verze : Kdo to umí, ten to dělá. Kdo neumí, ten to řídí. Kdo neumí řídit, učí. A kdo neumí ani učit, vymýšlí zákony a regulace. 🙂

annas

Ad marci1 – zkomolenina je zcela něco jiného, než vynechaná slova.
Nebyl to hanlivý výrok, jak je možné zjistit.

Je určitě rozdáíl mezi kritickým a hanivým tvrzením. -:))

anonym

z toho mi plyne, Učitelé neumí. 😁

annas

Samozřejmě původ slov byl jiný, doba – cca před 100 lety, ale často se hodí i v současnosti. 🙂

anonym

z toho mi plyne, Učitelé neumí. 😁