VampGirl

Kdo jako první rozdělil státní moc?

Byl to John Locke nebo Charles Montesquieu? Děkuju.

Nejlepší odpověď
annas

Klasický princip dělby moci navrhl francouzský filosof Montesquieu, i když zásadní rysy převzal od Locka a jeho teorie státu.

Dějiny filozofie

Další odpovědi
myšpulín

Byl to Johl Locke.

Charles Montesquieu se inspiroval inspiroval jeho názorem, že ve státě by neměl být absolutní panovník s veškerou mocí, ale jeho moc má být rozdělena na dvě navzájem oddělené: výkonnou moc a zákonodárnou moc.
K těmto dvěma mocem přidává Montesquieu třetí: moc soudní.