dust8

Kdo jako konkrétní osoba stanovil, že piva mají mít vesměs mezi čtyřmi až pěti procenty alkoholu a proč?

Odpovědi
Filip84

Já nevím, že by někdo, něco takového, stanovil.

Kolem 5% má, většinou, spodně kvašený Lager, pod 5% některé Lagery, pod 4% výčepní pivo, nad 7–8% piwo ekstra mocne (to je, jak papierosy ekstra Mocne bez filtra – to, dokud jsem ještě kouřil, když jsem to měl, a někdo ode mne jednou dostal, tak podruhé říkal „díky, ale už jsem dneska sral dvakrát!“, to samé piwo ekstra mocne – si dáš dva piva, a máš to, jak bys vypil půl basy), biere de garde atp.

Není to „stanovením“, je to technologií výroby, případně ředění na příslušnou stupňovitost, což dělají menší pivovary: navaří jeden Lager ekstra mocny, a nařeďují – na piwo ekstra mocne, Lager, výčepní atp.