Avatar uživatele
Registrovaný

Kdo hradí schránky v domě?

Starám se o starý panelový dům, kde pronajímám 40 bytů. Někteří lidé mají nefunkční poštovní schránky (sestava se 40-ti schránkama...) a někteří je mají ještě v pořádku. Jenže když už vyměním jednu, musím všechny. Dívala jsem se na ceny a 450,-Kč pro některé lidi v domě není málo a určitě nebudou souhlasit s výměnou..Co teď? Máte s financováním takových věcí zkušenosti? Nebo mám nájemníky postavit prostě před hotovou věc?díky moc.
Doplňuji:
navíc oni celý život tu schránku používají ne?kdo jiný by ji měl platit než ten, co ji opotřeboval nebo dokonce zničil tak, že nejde zamknout....

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že opravu společných prostor domu (kam podle mě patří i sestava schránek) hradí majitel domu (resp. spolumajitelé, podle velikosti vlastnického podílu nebo podle dohody). Nájemníci kromě drobných oprav v bytě neplatí nic, ti už zaplatili (nájem).

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Tak poslouchejte vážení, chtěl jsem vás nechat vyjádřit, ale už se na to nemohu dál koukat. Nejblíže byl baghira, ale protože odpovídal od boku, pozapomněl na základní souvislosti.
1) Pokud se staráš, jsi správce a ne majitel.
Správu máš ošetřenu smlouvou, kde jsou jasně formulovány povinnosti a příslušné postupy, ovšem předpokládající i kvalifikaci. A tu ty evidentně nemáš, jinak by ses od 7/2011 neptal už po páté na věci, které máš v pracovní náplni a v případě najasností máš řešit zásadně s vlastníkem.
2) Schránky skutečně patří do společného vybavení a jejich údržba je zákonnou povinností vlastníka. Na vysvětlenou nákladová složka nájemného je cca 40 Kč/m2, rozdíl nad tvoří tzv. přiměřený zisk a rezervu pro fond oprav (např. větší investice do střechy, zateplení, plastová okna apod.)
3) Malá technická pro diletanty, není třeba měnit celá tabla. Pokud si v pasportech dohledáš dodavatele schránek, může ti dodat i jednotlivé schránky coby náhradní díly, pakliže máš záruční nebo servisní smlouvu, tak dokonce zdarma.
A na závěr pro ty, co by mne podezírali, že si tady hraju na chytrého -
v r. 1997 jsem byl jmenován do funkce ředitele odboru podnikových bytů ČKD, kde bylo 26 dceřinných a.s. a 280 domů po celé Praze, včetně kotelen, výměníkovek a rozsáhlé dílny údržbářů.
Osobně jsem chodil na podvečerní domovní schůze nájemníků, kde se na mne vrhalo až 120 hulvátů a já je přesto ukočíroval. Tak a včil mudrujte chytrolíni.
Doplňuji:
Ad led, ano, je to neoprávněné, řeší to jednak nájemní smlouva a hlavně občanský zákoník v kapitole Povinnosti nájemce a pronajimatele.
Jediný rozdíl je u bytových družstev, kdy jsou družstevnísi v pozici spolumajitelů, tudíž se musí na schůzi dohodnout na formě úhrad nad rámec běžné údržby.


Avatar uživatele
Zlatý

Poštovní schránky jsou v péči majitele domu. Záleží tedy jen na tobě. Můžeš se zkusit domluvit, ale nemusíš. Úhrada zůstává tvojí věcí. Jen si představ, že si někdo sám zaplatí výměnu a pak se odstěhuje..i se schránkou? :-)
Doplňuji:
Družstevníkům je to hrazeno z fondu oprav, uživatelům státních bytů z nájmu, nikdo zkrátka nemusí připlácet 450Kč. Proč by tedy měli tvoji nájemníci platit? ;-)


Avatar uživatele
Zlatý

Když to tady čtu, souhlasím s deregulací nájemného.


Avatar uživatele
Zlatý

Majitel nemovitosti.
Pokud by to bylo na nájemnících, dal by si každý schránku podle sebe. Pokud je postavíte před hotovou věc, myslím, že to není moc OK. Platí přece nájemné, ne?
To slyším poprvé, že by si nájemníci platili své schránky sami.


Avatar uživatele
Zlatý

Majitel domu, popřípadě majitel schránky, záleží na smlouvě a na dohodě

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Doktore, podľa tvojho "správcovského" vyjadrenia teda majiteľ domu (alebo správca) neoprávnene žiadal od užívateľov, nájomníkov a vlastníkov bytu (ďalej užívateľov) peniaze na výmenu schránok? V zmluve nič nie je o tom, že užívateľ hradí opravy a výmeny zariadenia domu. Ako je to vlastne?

Avatar uživatele

anonym

Ano, je to neoprávněné, řeší to jednak nájemní smlouva a hlavně občanský zákoník v kapitole Povinnosti nájemce a pronajimatele.
Jediný rozdíl je u bytových družstev, kdy jsou družstevnísi v pozici spolumajitelů, tudíž se musí na schůzi dohodnout na formě úhrad nad rámec běžné údržby.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Ďakujem

Avatar uživatele
Zlatý

www

Máš smůlu. Dokaž, že ji svévolně zničil a můžeš chtít náhradu.
Pokud to nedokážeš a schránka jednoduše po letech používáním zákonitě dosloužila, neboť má jistou životnost, kup novou (nové), je to tvoje povinnost.

Avatar uživatele
Registrovaný

Veruxxx

To by mě zajímalo z čeho, když mám 70% domu regulovaný nájem, platí minimum a ještě zničí co mohou. mám plný zuby toho, jak se zákon zastává "chudých"nájemníků!nechtějí přispět na nic, ale z fleku chtějí novou střechu, nový výtah, nové stoupačky atd.atd.

doktore: ano, nevyznám se v tom ještě tolik, naštěstí nejsem sama v rozhodování..
tahle stránka existuje proto, aby se člověk ptal a jsem ráda za to, že mi někdo odpoví. pokud mi to tak pěkně vysvětlí jako vy, je to ok..ale bez urážek prosím, na to nemáte právo ať jste kdo jste a můžete si říkat klidně doktor.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.