annas

„Kdo dřív do mlýna nese, tomu dřív melou“, občas ho i semelou, protože za den toho namele, či mu za to i hřbet namelou?

  1. První věta je staré české přísloví, známější je „kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Myslíte, že stále platí?
  2. Jak chápete význam sloves „semelou či namelou“? Není někdy čeština záludná?
  3. Neplatí někdy spěchej pomalu?

https://pixaba­y.com/cs/v%C4­%9Btrn%C3%BD-ml%C3%BDn-venkova-soumrak-384622/

Nejlepší odpověď
Kepler

Tu hlavní otázku chápu tak, že jako první na řadě má samozřejmě namleto dřív, ale jak čeká na poslední pytel, tak mlynář do té doby musí poslouchat jeho pindy a tak mu občas ujedou nervy.
ad1) Většinou to stále ještě platí, ale dá se tomu vyhnout. Třeba: nesnáším dlouhé čekání u doktora, tak se radši objednám.
ad2) semlít někoho – dát mu co proto, znemožnit. Namlít někomu: dát mu nakládačku.
ad3) Když to jde, tak spěchám pomalu. Když to nejde, obrazně „hoří za mnou asfalt“. Radši ale mám pomalé spěchání.

Další odpovědi
Drap

S pravdivostí první věty se setkáváme téměř každý den. Stačí přijít k lékaři, k pokladně, přijet k benzince, na poštu a podobně.
čeština má spoustu záludností a jazykových niancí. Myslím že tyto drobnosti lze si vychutnat pouze po dokonalém zvládnutí češtiny. U rodilých mluvčích je to samozřejmé, ale cizinci se v tom často ztrácejí. A je namleto, ve významu už je hotovo. Semele páté přes deváté- smíchá vše dohromady. Příkladů by byla jistě celá řada. Mletí, nejen drcení obilí, ale i ve významu smíchání. Namele – používá se i v případě rvačky, zápasu.
Občas platí spěchej pomalu. I když se to zdá jako protimluv tak občas je velmi vhodné se tím řídit.