pizlicka

Kdo dědí a na co má právo druhý manžel matky?

Pokud matka měla družstevni byt, ktery odkoupila po smrti otce-svého manžela do osobního vlastnictví, a po několika letech se vdala, tudíž byl její v osobním vlastnictví před uzavrenim druhého manzelstvi. Kdo bude dědicem? Jen její dítě nebo i ten druhy manžel??

Nejlepší odpověď
klumprt

Mám za to, že dítě a manžel. Jsou v první třídě dědiců.

Další odpovědi
gecco

V tomto modelovém případě (vycházím jen z informací v otázce) a při neexistenci závěti dědí potomek (potomci) matky i její ´aktuální´ manžel (lhostejno kolikátý) rovným dílem.
😉

pusinka50

No, není jednoduchá odpověď. Budou dědici v tzv. 1. řadě. Tedy její dítě a manžel.
Byť byl její byt jejím vlastnictvím již před druhou svatbou, bez předmanželské smlouvy ale její druhý muž získal svým nastěhováním a spoluužíváním nárok na byt.
Pravděpodobně by získal z podílu bytu méně, než to dítě. Nelitovala bych v tomto případě peníze za dobrého právníka.
Řešila jsem kdysi podobnou situaci s právničkou. Naštěstí, když jsem zjistila, že manžel vyjel po mém bytě, který jsem si před svatbou s ním, celý zaplatila „anuitou“, stačila jsem se rozvést dřív, než mi byt přešel do OV. Pak už by to byla těžko řešitelná situace, vyplácet ex-manžela z poloviny bytu, který byl sice můj a který jsem si zaplatila. On měl užívací právo.

da ny

Dědění ze zákona
§ 473
(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner , každý z nich stejným dílem.
zdroj: http://www.ro­dinausoudu.cz/de­dictvi-dedeni-podle-zaveti-a-dedeni-podle-zakona