Usoman

Kdo byli vůbec zemané?

Nemyslím teď našeho prezidenta a jeho příznivce. Mám na myslí starý výraz, který označoval nějaké osoby. Jaké? Nemáto něco společného s farmařením?

Nejlepší odpověď
annas

"zeman, – někdejší svobodný, zámožný vlastník pozemků, později příslušník nejnižší staré české šlechty.

„Šlechticové čili zemané, majitelé statkův pozemských, tím nabývali větší moci, že jmíni byli za opravce lidu obecného. Pal. Svobodný občan bude hrdý na svou česť a bude podoben zemanům, z nichž Přemysl povolán byl na knížecí stolec. Herben“

Expr. bohatý statkář, sedlák"
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zeman

V archivu najdete postavení zemana mezi ostatními šlechtici
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/slechta-ve-stredoveku

Další odpovědi
zjentek

Nižší šlechta. Na reprezentaci a vedení republiky, jakou je ČR, v pohodě stačí!

marci1

Zeman je označením nižšího šlechtice v českých zemích, Polsku a Uhrách, pro které se užívá v mezinárodním kontextu výraz džentry.

Zemané v českých zemích
Původ slova ukazuje na vztah k zemi. Ve 14. století bylo ještě, podobně jako vladyka, označením šlechty jako celku. Později se význam posunul k obecnému pojmenování nižšího šlechtice, popř. v Čechách úžeji k nižšímu šlechtici, který sídlí na venkovském dvoře a na rozdíl od rytíře se živí zemědělstvím či ve vrchnostenské správě. Na Moravě byl termín zeman déle označením nižší šlechty jako celku. V průběhu 15. století vrstva zemanů zřetelně slábla a stávala se klientelou bohatých panských rodů nebo se stěhovala do měst. Postupně vplynula do pevně ustaveného rytířského stavu. Označení zeman ztratilo formálně právní význam, přetrvávalo však v běžném jazyce nejen v šestnáctém, ale i v 17. století. 🙂

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ze­man_(%C5%A1lechtic)

da ny

My jsme se o šlechtě a venkovské šlechtě učili na 1. stupni ZDŠ, vztah k zemi tam je :D
Už nikde : „Označení zeman ztratilo formálně právní význam, přetrvávalo však v běžném jazyce nejen v šestnáctém, ale i v 17. století.“

Dnes je k dispizici internet i encyklopedie:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zeman_(%C5%A1l­echtic)