Wareg

Kdo byli oni dukelští hrdinové?

Dobrý den,

často se setkávám s názvem ulice „Dukelských hrdinů“. Podle koho tento název vznikl? Kdo byli oni dukelští hrdinové?

Nejlepší odpověď
kropitko

Dukelský průsmyk je znám z doby 2. světové války kdy zde probíhala Karpatsko-dukelská vojenská operace, při které v období od 8. září 1944 do 27. listopadu 1944 zahynulo nebo bylo zraněno až 85000 sovětských a 6500 českoslo­venských bojovníků. To jsou ti hrdinové,podle kterých jsou,byli pojmenované ulice,náměstí apod…

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Du­kelsk%C3%BD_pr%­C5%AFsmyk

Další odpovědi
dudu

Vzpomněl jsem si na jeden vtip ala zlatá mříž z období totáče.
Husák byl navštívit Dukelský průsmyk a dojat si stoupl do bodu, kde se tedy setkávala hranice Polska, SSSR a Slovenska. Natáčel se postupně na zmíněná území a vždy zvolal „mier“. Po chvilce se z mlází ozvalo „veď mierím, len sa tolko nehýb“!

kokoťenko

říká Vám něco bitva o Dukelský průsmyk…tam byli ti hrdinové

člověk

Vedl je gen.Svoboda,a protože šlo o osvobozečí Československa,do první linie musela jít česká jednotka RA,a protože slovenské národní povstání bylo zpackané,tak šli vědomě na smrt.