Kdo byli Chetité? Kde vlastně žili? A kam zmizeli?

Kdo byli Chetité? Kde vlastně žili? A kam zmizeli? Nevíte? Díky.

Nejlepší odpověď
quentos

Bohaté a mocné království Chetitů vzniklo asi v roce 1650 př.n.l., když se v období válek spojilo několik menších městských států. Chetité pocházeli z různých kmenů a používali různé jazyky. Jedním z nich byl jazyk Chattijů, kteří jako první obývali Anatólii. Chetité jako první zpracovávali v té době nejtvrdší kov – železo.

Chetité měli mnoho let pod kontrolou velké zásoby železné rudy. Používali taká dvoukolové vozy, které jim dávali v bojích velkou sílu. Chetité byli velcí válečníci. Uctívali asi tisíc bohů a nejvýznamnějším z nich byl bůh bouře. V roce 1595 př.n.l. vyplenili Chetité Babylonii, ale nakonec se stáhli zpět do Anatolie. Postupem času obsadili Anatolii, Levant, i Sýrii a ohrozili moc Asyřanů a Egypťanů v těchto oblastech.

Chetité často přebírali od jiných národů kulturu a písmo. Z Číny si přivezli například koně. Ve společnosti měli velké slovo bohatí a zcestovalí lidé. Vrcholu dosáhla říše okolo roku 1300 př.n.l. Říše byla napadána různými kmeny (hlavně mořskými národy), a postupně se rozpadala. Ne že by tedy záhadně „zmizeli“, ale byli zcela prozaicky poraženi a obsazeni Frýgy z Balkánu. Jediné, co mělo dále na sousední národy velký trvalý vliv, byla jejich kultura.

Zdroj: ireferaty.lidov­ky.cz/301/1049­/Chetite

Další odpovědi
kenyrts

KDO BYLI CHETITÉ?
Na sklonku třetího tisíciletí př. n. l. přitáhli do Malé Asie a podmanili si původní obyvatele Chattijce. Během půl tisíciletí vytvořili vlastní velký a mocný stát, který dobyl Babylon a byl rovnocenným soupeřem Egypta v čase jeho největší slávy. Odkud přišli, není jisté. Je dokázáno, že patřili mezi indoevropské národy, a jejich jazyk se vzdáleně podobal jazykům, kterými se dnes mluví v Evropě. Badatel, který nejvíce přispěl k odhalení minulosti dlouho zapomenutého národa a rozluštil jeho jazyk, byl český vědec Bedřich Hrozný (1916).
více viz link:

Zdroj: http://www.fif­tyfifty.cz/Ztra­cena-metropole-3735806.php