Avatar uživatele

Kdo byli Chetité? Kde vlastně žili? A kam zmizeli?

Kdo byli Chetité? Kde vlastně žili? A kam zmizeli? Nevíte? Díky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Bohaté a mocné království Chetitů vzniklo asi v roce 1650 př.n.l., když se v období válek spojilo několik menších městských států. Chetité pocházeli z různých kmenů a používali různé jazyky. Jedním z nich byl jazyk Chattijů, kteří jako první obývali Anatólii. Chetité jako první zpracovávali v té době nejtvrdší kov – železo.

Chetité měli mnoho let pod kontrolou velké zásoby železné rudy. Používali taká dvoukolové vozy, které jim dávali v bojích velkou sílu. Chetité byli velcí válečníci. Uctívali asi tisíc bohů a nejvýznamnějším z nich byl bůh bouře. V roce 1595 př.n.l. vyplenili Chetité Babylonii, ale nakonec se stáhli zpět do Anatolie. Postupem času obsadili Anatolii, Levant, i Sýrii a ohrozili moc Asyřanů a Egypťanů v těchto oblastech.

Chetité často přebírali od jiných národů kulturu a písmo. Z Číny si přivezli například koně. Ve společnosti měli velké slovo bohatí a zcestovalí lidé. Vrcholu dosáhla říše okolo roku 1300 př.n.l. Říše byla napadána různými kmeny (hlavně mořskými národy), a postupně se rozpadala. Ne že by tedy záhadně "zmizeli", ale byli zcela prozaicky poraženi a obsazeni Frýgy z Balkánu. Jediné, co mělo dále na sousední národy velký trvalý vliv, byla jejich kultura.

Zdroj: ireferaty. lidovky. cz/301/1049/Chetite

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

KDO BYLI CHETITÉ?
Na sklonku třetího tisíciletí př. n. l. přitáhli do Malé Asie a podmanili si původní obyvatele Chattijce. Během půl tisíciletí vytvořili vlastní velký a mocný stát, který dobyl Babylon a byl rovnocenným soupeřem Egypta v čase jeho největší slávy. Odkud přišli, není jisté. Je dokázáno, že patřili mezi indoevropské národy, a jejich jazyk se vzdáleně podobal jazykům, kterými se dnes mluví v Evropě. Badatel, který nejvíce přispěl k odhalení minulosti dlouho zapomenutého národa a rozluštil jeho jazyk, byl český vědec Bedřich Hrozný (1916).
více viz link:

Zdroj: http://www.fiftyfifty.cz/Ztrac ena-metropole-3735806.php

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3815
Zlatý Drap 2281
Zlatý led 1646
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 866
Zlatý mosoj 845
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.