Avatar uživatele
Zlatý

Kdo byla sv. Juliána, která dnes slaví v křesťanském kalendáři svůj svátek?

Znáte některou pranostiku, která je spojená s jejím jménem?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

opět doplním burak,,,
Svatá Juliána na oráče zavolala.
O svaté Juliáně připrav vůz a schovej sáně.
Když slunce na sv. Juliánu stromy osvítí, bude mnoho jablek.

Zdroj: různě,,,

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Svatá Juliana z Lutychu (francouzsky Julienne de Cornillon) (* kolem roku 1192 - † 5. dubna 1252), byla řeholnice a mystička z Retinne v kraji Fléron a lutyšské diecézi. Významně přispěla k zavedení Slavnosti Těla a Krve Páně.Pranostika:
Svatá panna Juliána na skřivánka zavolala.
Když na svatou Juliánu slunce zasvítí,bude mnoho jablek


Avatar uživatele
Zlatý

sv. Juliána
[Iuliana, , virgo et m. in Campania]

Datum: 16. února, připomínka
Postavení: panna a mučednice
Úmrtí: s. inc.

ŽIVOTOPIS
Pocházela ze vznešené nicomedijské rodiny. Filosofie ani staré báje ji o dobru pohanství nepřesvědčily, stala se křesťankou. Otec ji nutil do sňatku s pohanem, ale ona kvůli Kristu odmítla. Byla proto krutě mučena a nakonec sťata.

ŽIVOTOPIS PRO MEDITACI

OD "LÁSKY" K NENÁVISTI
Narodila se bohatým pohanským rodičům v Nicomédii, na území dnešního Turecka. Byla nadaná a jak dospívala, toužila stále víc po vědění a pravdě. Odvrátila se od bůžků a stala se křesťankou. Její otec ji však přislíbil pohanskému mladíku Eleusiovi. Manželství se mělo uskutečnit v jejích 18ti letech. Juliána se dávno předem zasnoubila Kristu a bojovala mezi svým rozhodnutím a poslušností vůči rodičům. Otec ji nutil do sňatku s pohanem Eleusiem, ona však trvala na tom, že jen v Kristu je manželství posvátným a milostiplným svazkem dvou srdcí a že mu podá ruku jen tehdy, očistí-li a posvětí-li tuto pozemskou lásku vírou v Krista. Eleusius se jejím požadavkem cítil velice pobouřen ač tvrdil, že ji miluje, ale záhy se jeho náklonnost k ní změnila v zuřivou nenávist. Otec chtěl vězením zlomit její názor a Eleusius, který se dle legendy stal městským prefektem, ji obžaloval jako tvrdohlavou křesťanku a nařídil její mučení. Snad to bylo za vlády Maximina Dazy, který křesťany na východě krutě pronásledoval. Juliána byla bičována, pálena pochodněmi i mučena hladem. Jsou uváděna i další muka končící politím tekutým olovem a stětím mečem.
Juliánin názor na manželství by měl být vlastní všem mladým křesťanům. Od nepravé lásky k nenávisti je velice blízko i dnes. Je proto velmi důležité, aby se snoubenci dobře poznali a rozuměli si zvláště po duchovní stránce, aby byli schopni vytvářet jednotu a v případě neshod se vždy i usmířit.

**pranostiky**

Svatá Juliana podává z půnebí (= místnost nebo prostor pod střechou chalup) rozsívku (= čtyřhranná plachetka ze silné příze, opatřená na všech koncích tkanicemi, používaná dříve při výsevu).

Svatá panna Juliána na skřivánka zavolala.

Zdroj: http://catholica.cz/?id=743

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.