annas

Kdo byla sv. Juliána, která dnes slaví v křesťanském kalendáři svůj svátek?

Znáte některou pranostiku, která je spojená s jejím jménem?

Nejlepší odpověď
kropitko

opět doplním burak,,,
Svatá Juliána na oráče zavolala.
O svaté Juliáně připrav vůz a schovej sáně.
Když slunce na sv. Juliánu stromy osvítí, bude mnoho jablek.

Zdroj: různě,,,

Další odpovědi
anonym

Svatá Juliana z Lutychu (francouzsky Julienne de Cornillon) (* kolem roku 1192 – † 5. dubna 1252), byla řeholnice a mystička z Retinne v kraji Fléron a lutyšské diecézi. Významně přispěla k zavedení Slavnosti Těla a Krve Páně.Pranostika:
Svatá panna Juliána na skřivánka zavolala.
Když na svatou Juliánu slunce zasvítí,bude mnoho jablek

BEAES

sv. Juliána
[Iuliana, , virgo et m. in Campania]

Datum: 16. února, připomínka
Postavení: panna a mučednice
Úmrtí: s. inc.

ŽIVOTOPIS
Pocházela ze vznešené nicomedijské rodiny. Filosofie ani staré báje ji o dobru pohanství nepřesvědčily, stala se křesťankou. Otec ji nutil do sňatku s pohanem, ale ona kvůli Kristu odmítla. Byla proto krutě mučena a nakonec sťata.

ŽIVOTOPIS PRO MEDITACI

OD „LÁSKY“ K NENÁVISTI
Narodila se bohatým pohanským rodičům v Nicomédii, na území dnešního Turecka. Byla nadaná a jak dospívala, toužila stále víc po vědění a pravdě. Odvrátila se od bůžků a stala se křesťankou. Její otec ji však přislíbil pohanskému mladíku Eleusiovi. Manželství se mělo uskutečnit v jejích 18ti letech. Juliána se dávno předem zasnoubila Kristu a bojovala mezi svým rozhodnutím a poslušností vůči rodičům. Otec ji nutil do sňatku s pohanem Eleusiem, ona však trvala na tom, že jen v Kristu je manželství posvátným a milostiplným svazkem dvou srdcí a že mu podá ruku jen tehdy, očistí-li a posvětí-li tuto pozemskou lásku vírou v Krista. Eleusius se jejím požadavkem cítil velice pobouřen ač tvrdil, že ji miluje, ale záhy se jeho náklonnost k ní změnila v zuřivou nenávist. Otec chtěl vězením zlomit její názor a Eleusius, který se dle legendy stal městským prefektem, ji obžaloval jako tvrdohlavou křesťanku a nařídil její mučení. Snad to bylo za vlády Maximina Dazy, který křesťany na východě krutě pronásledoval. Juliána byla bičována, pálena pochodněmi i mučena hladem. Jsou uváděna i další muka končící politím tekutým olovem a stětím mečem.
Juliánin názor na manželství by měl být vlastní všem mladým křesťanům. Od nepravé lásky k nenávisti je velice blízko i dnes. Je proto velmi důležité, aby se snoubenci dobře poznali a rozuměli si zvláště po duchovní stránce, aby byli schopni vytvářet jednotu a v případě neshod se vždy i usmířit.

pranostiky

Svatá Juliana podává z půnebí (= místnost nebo prostor pod střechou chalup) rozsívku (= čtyřhranná plachetka ze silné příze, opatřená na všech koncích tkanicemi, používaná dříve při výsevu).

Svatá panna Juliána na skřivánka zavolala.

Zdroj: http://catholi­ca.cz/?id=743