Avatar uživatele
annas

Kdo byla sv. Juliána, která dnes slaví v křesťanském kalendáři svůj svátek?

Znáte některou pranostiku, která je spojená s jejím jménem?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, Miroslavst, BEAES, vagra, anonym před 4110 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

opět doplním burak,,,
Svatá Juliána na oráče zavolala.
O svaté Juliáně připrav vůz a schovej sáně.
Když slunce na sv. Juliánu stromy osvítí, bude mnoho jablek.

Zdroj: různě,,,

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Svatá Juliana z Lutychu (francouzsky Julienne de Cornillon) (* kolem roku 1192 - † 5. dubna 1252), byla řeholnice a mystička z Retinne v kraji Fléron a lutyšské diecézi. Významně přispěla k zavedení Slavnosti Těla a Krve Páně.Pranostika:
Svatá panna Juliána na skřivánka zavolala.
Když na svatou Juliánu slunce zasvítí,bude mnoho jablek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BEAES

sv. Juliána
[Iuliana, , virgo et m. in Campania]

Datum: 16. února, připomínka
Postavení: panna a mučednice
Úmrtí: s. inc.

ŽIVOTOPIS
Pocházela ze vznešené nicomedijské rodiny. Filosofie ani staré báje ji o dobru pohanství nepřesvědčily, stala se křesťankou. Otec ji nutil do sňatku s pohanem, ale ona kvůli Kristu odmítla. Byla proto krutě mučena a nakonec sťata.

ŽIVOTOPIS PRO MEDITACI

OD "LÁSKY" K NENÁVISTI
Narodila se bohatým pohanským rodičům v Nicomédii, na území dnešního Turecka. Byla nadaná a jak dospívala, toužila stále víc po vědění a pravdě. Odvrátila se od bůžků a stala se křesťankou. Její otec ji však přislíbil pohanskému mladíku Eleusiovi. Manželství se mělo uskutečnit v jejích 18ti letech. Juliána se dávno předem zasnoubila Kristu a bojovala mezi svým rozhodnutím a poslušností vůči rodičům. Otec ji nutil do sňatku s pohanem Eleusiem, ona však trvala na tom, že jen v Kristu je manželství posvátným a milostiplným svazkem dvou srdcí a že mu podá ruku jen tehdy, očistí-li a posvětí-li tuto pozemskou lásku vírou v Krista. Eleusius se jejím požadavkem cítil velice pobouřen ač tvrdil, že ji miluje, ale záhy se jeho náklonnost k ní změnila v zuřivou nenávist. Otec chtěl vězením zlomit její názor a Eleusius, který se dle legendy stal městským prefektem, ji obžaloval jako tvrdohlavou křesťanku a nařídil její mučení. Snad to bylo za vlády Maximina Dazy, který křesťany na východě krutě pronásledoval. Juliána byla bičována, pálena pochodněmi i mučena hladem. Jsou uváděna i další muka končící politím tekutým olovem a stětím mečem.
Juliánin názor na manželství by měl být vlastní všem mladým křesťanům. Od nepravé lásky k nenávisti je velice blízko i dnes. Je proto velmi důležité, aby se snoubenci dobře poznali a rozuměli si zvláště po duchovní stránce, aby byli schopni vytvářet jednotu a v případě neshod se vždy i usmířit.

**pranostiky**

Svatá Juliana podává z půnebí (= místnost nebo prostor pod střechou chalup) rozsívku (= čtyřhranná plachetka ze silné příze, opatřená na všech koncích tkanicemi, používaná dříve při výsevu).

Svatá panna Juliána na skřivánka zavolala.

Zdroj: http://catholica.cz/?id=743

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost