Avatar uživatele
Registrovaný

Kdo byl zakladatelem spolku Sokol?

v 19.století byl spolek Sokol.Kdo byl zakladatel tohoto spolku?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Za zakladatele Sokola se považují oba dva pánové

Dr. Miroslav Tyrš - zakladatel Sokola
Jindřich Fügner – spoluzakladatel Sokola

Sokol by nevznikl bez velké finanční podpory Jindřicha Fügnera, který byl až do své smrti starostou Sokola.

Název Sokol dal spolku Emanuel Tonner (pedagog), Fügner navrhl tykání a oslovení „bratře“ a „sestro“, Mánes navrhl kroj (garibaldiovská červená košile z Fügnerova podnětu)

http://sokolovna-hranice.wz.cz /…

+ další zdroje
Doplňuji:

Největší zásluhy na založení Sokola se přisuzují Dr. Miroslavovi Tyršovi a Jindřichu Fügnerovi. Zakladatelé Sokola Tyrš s Fügnerem vytvořili program organizace na základech starohelénské kultury těla a ducha (kalokagathie) t.j. na zásadách, které přivedly starověký řecký stát k nejvyššímu rozkvětu.

http://referaty-seminarky.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Sokol založil Tyrš.


Avatar uživatele
Bronzový

zakladatelem byl pan Miroslav Tyrš
http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele

Avatar uživatele

Otázka mne poněkud zarazila. Mrkneme se , co na tvůj dotaz ví tetička Wiki:

V létě 1860 se poprvé setkal Tiersch s Fügnerem (pouze německy mluvícím).[1] Brzy se spřátelili, díky podobným názorům. Tyrš uvítal myšlenku na založení česko-německého tělocvičného spolku. Tato myšlenka však brzy ztroskotala, když se jeden bohatý německý sponzor rozhodl podpořit spolek ryze německý. Díky penězům tak rychle vzala původní dohoda mezi českými a německými sportovci za své.[2] V té chvíli se Tyrš chopil iniciativy a navrhl založit svébytný český tělocvičný spolek.

Za datum založení Sokola se pokládá 16. únor 1862,[3] kdy byla do Malypetrova ústavu v Panské ulici svolána ustavující valná hromada. Dostavilo se na ni 75 členů. Starostou byl zvolen Jindřich Fügner, místostarostou (později náčelníkem) Friedrich Tirsch, členy výboru se stali Rudolf Thurn-Taxis, Rudolf Skuherský, Emanuel Tonner, Karel Steffek, František Písařovic, MUDr. Eduard Gröger, JUDr. Julius Gröger, Jan Kryšpín, Ferdinand Fingerhut (Náprstek), a JUDr. Tomáš Černý.

U zrodu pozdějšího Sokola stáli přední představitelé české politiky a kultury: bratři Eduard a Julius Grégrové (dr. Julius Grégr podával 17. prosince 1861 návrh stanov Tělocvičné jednoty pražské na policejní ředitelství), Josef Mánes, Jan Neruda, J. E. Purkyně, Karolina Světlá a další. Sokol by nevznikl bez velké finanční podpory Jindřicha Fügnera, který byl až do své smrti starostou Sokola.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

http://www.ceskatelevize.cz/…

Sokol vznikl jako první česká tělocvičná organizace v Rakousku-Uhersku v době politické uvolnění šedesátých let 19. století z iniciativy dr. Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera ...

http://www.volny.cz/…

První český tělovýchovný spolek - Tělocvičná jednota Pražská byla založena 16. února 1862 v Praze a brzy přijala jméno Sokol. Jeho zakladatelé - Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner.

http://www.sokol-cbu.cz/…

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.