nimecacek

Kdo byl zakladatelem expresionismu?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se uvést zakladatel,. ale kdo jej definoval, kdo používal v umění či v literatuře mezi prvními . Expresionismus se prolíná všemi uměními – kinematorgrafie, poezie, próza – povídky a drama.

Expresionismus se objevil počátkem 20. století ve Francii ve výtvarnictví a pozdějí i v literatuře. Za války v Německu se obrodil a po válce dosál velkého rozkvětu.

Tento umělecký směr vychází myšlenky filosofa A. Schopenhaura – „Světt je moje představa“.
-

Literární expresionismus
"Ludvík Kundera se domníval, že prehistorie expresionismu byla formována třemi základními vlivy působícími na německou literaturu: za prvé tlakem francouzského symbolismu, konkrétně Baudelaira a ještě více Rimbauda, za druhé inspirací dílem Fjodora Michajloviče Dostojevského a zatřetí působením severských autorů, jako byl August Strindberg a Søren Kierkegaard.

V samotném Německu se pak první stopy expresionistického myšlení objevily v textech Friedricha Nietzscheho. Zřetelnými inspiracemi přispělo ke vzniku literárního expresionismu také barokní a romantické písemnictví.

Samotné označení expresionismus ve smyslu avantgardního směru výtvarného i literárního se výrazněji rozšířilo až v roce 1911, v obecnějším smyslu se však tento výraz v oblasti výtvarného umění ve Spojených státech používal již od 50. let 19. století

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Expresionis­mus_(literatu­ra)
--

Umění

http://www.zrou­tik.cz/downlo­ad/3_semestr/du2_poz­namky_s_obraz­ky.pdf
--

"Termín “expresionismus” byl vytvořen v roce 1910 českým historikem umění Antoninem Matejčekem, který měl v úmyslu označovat opak impresionismu. Zatímco impresionisté usilovali o vyjádření majestátu přírody a lidské formy

Kořeny expresionismu lze vysledovat u některých postimpresionis­tických umělců, jako je Edvard Munch v Norsku, a také u Gustava Klimta z Vídeňské secese .malbou, expresionisté se podle Matejceka snažili vyjádřit pouze vnitřní život, často malbou tvrdých a realistických témat. Je však třeba poznamenat, že ani Die Brücke, ani podobná dílčí hnutí, se nikdy nepovažovali za expresionisty, a v prvních letech století byl tento termín široce používán pro různé styly, včetně impresionismu.

https://www.the­artstory.org/mo­vement/expres­sionism/histo­ry-and-concepts/

Doplnění
Z odkazu se dovíte mnohem méně jmen, ale spíš autory podle žánru
https://www.va­seliteratura.cz/de­jiny-literatury/845-expresionismus

Ještě odkaz na učebnici liteatury
https://cvice­ni1.rastef.com/ces­tina/eul/avan­tgardni_expre­sionismus.html

Po rozkliknutí 1. odkaz u nahoře, se dovíte i jméno, která uvedla marci1

„V Německu !je rychlý rozvoj expresionistické literární tvorby spjat s literárními časopisy, zejména pak časopisem Die Sturm (Bouře), publikovaným Herwarthem Waldenem od roku 1910, a Die Aktion (Akce), vydávaným Franzem Pfempfertem od roku 1911“. .

Další odpovědi
marci1

Termín expresionismus prosadil jeden z jeho zakladatelů Herwarth Walden roku 1911. 🙂
https://cs.qwe­.wiki/wiki/Her­warth_Walden