Pavel1212

Kdo byl ve 20. století nucen kvůli svému dílu a kvůli protirežimní angažovanosti opustit domov?

Jedním z takových byl například Karel Havlíček Borovský. Bylo jich více?

Nejlepší odpověď
annas

Někteří z mnoha:

2. vlna emigrace (70. léta) Josef Škvorecký, Zdena Salivarová, Milan Kundera, Pavel Kohout, Arnošt Lustig, Karel Pecka, Alexander Kliment, Karel Kryl, Ivan DIviš, Pavel Landovský, Martin Štěpánek, Miloš Forman

1. vlna emigrace (po r. 1948): Ivan Blatný, Jan Čep, Pavel Tigrid, Jiří Voskovec, Ferdinand Peroutka

Učivo CJL

Další odpovědi
arygnoc

bolo ich tisíce.
farári, vedci, umelci.

anonym

Karel Kryl.

anonym

Pavle, vážně se ptáte na 20. století? Tam by ale Borovský přece nepatřil. Do 20. století bych řadila samizdat a chartisty – a těch bylo taky docela hodně. Třeba i zesnulý pan Václav Havel musel kvůli své angažovanosti opustit domov, a to nejspíš nedobrovolně. Také sem patři Pavel Landovský, Waldemar Matuška a spousta spisovatelů.
Doplňuji:
Mosoji, Havel šel do basy, to dá přece rozum. Ale domov tím samozřejmě opustil. Nebo tím myslíš, že byl v base jako doma? Tak takhle jsem se na to nedívala. Zřejmě to byla chyba.

mosoj

No tak ten Havlíček určitě byl nucen opustit domov, šel do vyhnanství !!
Že by ale Havel !!
Doplňuji:
No nevím a jakou protirežimní činnost vyvíjel Matuška ? Jedině že by se do toho počítalo jeho močení z balkonu v K.V.

bolak

mosoj: ona má ale pravdu, dokonce i sám Kléma Gottwald byl kolikrát nucen kvůli svému dílu a kvůli protirežimní angažovanosti opustit teplo svého pelíšku. Třeba zrovna když se šel ujistit aby Miládka Horáková dostala co si zaslouží. Takhles to myslela ocko, žejo?

anonym

Bolaku, už moje názory trochu znáš, takže víš, že právě takhle jsem to nemyslela.
Úmyslně jsem poukazovala na to, že tazatel mluví „o opuštění domova“ ne vlasti. Otázka byla podruhé položena. Poprvé u ní asi tři lidé odpovídali a všichni blbě. Nikomu jaksi nedošlo, že Havlíček patří do období 19. nikoliv dvacátého století. Odpověděli mu ve stejném duchu i kapacity ve zdejší komunitě, což mne dost překvapilo. Opět se tu bodovaly hrubé chyby. Přestaň mne kritizovat za to, že se mi právě tohle nelíbí. Prostě nelíbí. Dát palec pod blbost je stejné jako dát facku tomu, kdo odpoví správně. Kolik lidí tady dokáže smazat svoji přihlouplou nebo zbytečnou odpověď?

anonym

Mosoji, švagr přišel s informacemi o Matuškovi přímo z Pragokoncertu, což byla firma, která se „starala“ o naše umělce a hlavně zpěváky a muzikanty. Matuška byl rebel a do politiky si taky dokázal zarýt. Údajně mu byla nabídnuta možnost buď zavřít zobák, nebo opustit ČR. Mluvilo se tehdy o tom a zřejmě Ti tahle „šeptanda“ unikla. Kvůli ostudě v Karlových Varech to opravdu nebylo.