Kryšpín

Kdo byl Stepan Bandera a jeho zásluhy ve válce?

Některé zdroje jej pomlouvají na Ukrajině je chválen jako válečný veterán a dokonce má i pomník. Bojoval proti Sovětům, když později skončil v Německu? Ukrajinský podnikatel který zde vlastní několik firem, vlastní 100 hekt. lesa, 200 zem. půdy a čínžák má názor, UK má svého hrdinu Banderu a všichni jeho společníci jsou uznáni jako stateční veteráni, Češi mají svoje hrdiny legionáře, Gajdu, kteří se také chovali jako řezníci a na UK je nekritizujeme. Tolik názor velkopodnikatele z UK.

Nejlepší odpověď
Drap

Darebák,nacio­nalista, kolaborující s nacisty. Každý ať si udělá obrázek sám. I na netu se najde dost materiálů k tomuto tématu.

Další odpovědi
led

Stepan Bandera bol ukrajinský nacionalistický vodca, ktorý sa spojil, podobne ako Tiso na Slovensku, Quisling v Norsku a mnohí podobní, s nepriateľom vlastného národa.

annas

Viz archiv

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-to-byli-banderovci

Podrobnosti si pročtěte v odkazu

https://www.ho­rydoly.cz/slov­nik/stepan-bandera-zivot-a-smrt-za-ukrajinu.html

https://ct24.ces­katelevize.cz/ar­chiv/1315974-banderovci

K uvedeným informacím v otázce jste neuvedl zdroj, takže doplňují vysvětlení,

"Když ukrajinský prezident Viktor Juščenko doslova v posledních chvílích svého mandátu prohlásil za hrdinu Ukrajiny in memoriam Stěpana Banderu, velitele Ukrajinské povstalecké armády, vyvolal v zahraničí velké pozdvižení. Stěpan Bandera za druhé světové války bojoval proti sovětským jednotkám i po boku nacistických vojáků. Jeho vojáci se podíleli na etnických čistkách i cíleném vyvražďování Židů. Pro část Ukrajinců je přesto nezpochybnitelným hrdinou, ostatní národy ho pak většinou vnímají jako zločince.

Z hlediska českých dějin je to totiž záležitost poměrně okrajová."

Pročtěte si článek, dovíte se víc,